Park Mużakowski nad Nysą Łużycką to miejsce bajeczne. Ten zielony zakątek podzielony jest na dwie części – polską oraz niemiecką. Zachwyca malowniczymi ścieżkami, pięknem zieleni i wody, a także wyjątkową architekturą zabytkowych budowli rozsianych na jego terenie. Położony jest na terenie Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa. Co więcej: znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO! To nie wszystko…
Ten piękny zakątek to największy park w stylu angielskim na terenie Polski. Po naszej stronie leży większa część terenu, bo aż 522 ha. Całość zajmuje natomiast 728 ha po obu stronach rzeki, która stanowi polsko-niemiecką granicę. Dlaczego warto odwiedzić Park Mużakowski? Już wyjaśniam!
Historia pewnej idei
Park założono w 1815 roku z inicjatywy Hermanna Ludwiga Heinricha von Pückler-Muskau. Niemiecki książę przez wiele lat podróżował po Europie i podczas wojaży zachwycił się angielskimi parkami krajobrazowymi. Zapragnął założyć swój własny zielony zakątek.
– Twórca nadał tej kompozycji postać wyimaginowanego, zaprojektowanego w najdrobniejszych detalach krajobrazu, prezentującego wizję idealnego mikroświata, wyrażającego harmonię między naturą a człowiekiem. Miał on być zarazem romantyczną opowieścią o tradycji i przeszłości, zapisem po części prawdziwym, po części zmyślonym, który posłużył twórcy do kreacji własnego wizerunku – czytamy na stronie www.park-muzakowski.pl.
Książe Hermann poświęcił się temu miejscu całkowicie, niestety dopadł go kryzys finansowy i musiał sprzedać majątek. Kiedy się przeniósł, zaczął tworzyć kolejny park. Zajmował się nim aż do śmierci. Tymczasem Park Mużakowski zmienił właściciela, który kontynuował pracę inicjatora miejsca. Późniejsi następcy także zajmowali się pielęgnowaniem dzieła poprzedników.
W czasie wojennym park i budynki w dużej mierze uległy zniszczeniu. Później przez pewien czas teren pozostawał w cieniu. Zainteresowano się nim bardziej u schyłku lat 80. XX wieku. Na początku kolejnego stulecia rozpoczęto intensywną odbudowę miejsca. 1 maja 2004 roku polska część parku została uznana za pomnik historii, a kilka miesięcy później zielony zakątek trafił na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zarówno niemiecka, jak i nasza strona, wciąż prowadzą jego rewaloryzację.
Natura ujarzmiona
Do dziś Park Muskau uznawany jest za wspaniały przykład sztuki ogrodowej. To miejsce łączy naturę, kulturę oraz architekturę. – Park Mużakowski to zaplanowana z ogromnym rozmachem kompozycja w stylu krajobrazowym, będąca autorską adaptacją głównie angielskich wzorców w kształtowaniu rezydencji. Odnaleźć je można zarówno w koncepcji obiektów architektonicznych, jak i ukształtowaniu przynależnego do rezydencji otoczenia, w które włączony został szeroki kontekst krajobrazowy – czytamy na wspomnianej już stronie www Parku Mużakowskiego.
Faktycznie, park zachwyca koncepcją i przemyślaną formą. Olśniewa malowniczymi miejscami widokowymi, łąkami oraz ścieżkami, zróżnicowaną roślinnością, nastrojowymi kładkami, aranżacjami wodnymi czy bogato zdobionymi budowlami. Wśród tych ostatnich, najbardziej okazały jest Nowy Zamek w stylu neorenesansowym. Schloss Muskau znajduje się w niemieckiej części parku. Budynek wzniesiony ponad otaczający teren, góruje nad zielenią, przyciągając uwagę nawet z daleka.
Park Mużakowski: przemyślane zwiedzanie
Park księcia Pücklera w Mużakowie to prawdziwe arcydzieło sztuki ogrodniczej, w którym każdy element ma swoje miejsce i znaczenie. Teren jest ogromny oraz zróżnicowany, dlatego przed rozpoczęciem spaceru warto zaplanować wycieczkę, przeznaczyć na nią kilka godzin i zapoznać się z mapą, która jest dostępna na wspominanej już tutaj stronie www zakątka. Park można zwiedzać pieszo, rowerem lub bryczką (z tej opcji korzystają głównie Niemcy).
Zakątek łączy województwo lubuskie i Saksonię. Na jego terenie można wyodrębnić kilka części. Centralny element parku wraz z zabytkowymi zabudowaniami znajduje się po stronie niemieckiej w miejscowości Mużaków (Bad Muskau). Znajdziemy tam najbardziej reprezentacyjne części terenu, czyli Park Zamkowy oraz Folwark. Reszta, głównie pięknie naturalna zieleń, leży u nas, przy miejscowości Łęknica. Polska i niemiecka część parku są połączone malowniczymi mostami.
Miejsce udostępnione jest dla turystów przez całą dobę. W parku, w budynkach historycznych, znajdują się klimatyczne kawiarenki. Przewodnik oraz mapę terenu można nabyć w punkcie informacji turystycznej po stronie polskiej.
Polecam to miejsce wszystkim, którzy kochają ogrody, parki i architekturę. O innych zielonych zakątkach pisałam w dziale Zielnik. Polecam też tekst: Najładniejsze ogrody w Polsce.
źródła: https://www.schloesserland-sachsen.de/pl/zamki-palace-i-ogrody/park-ksiecia-puecklera-w-muzakowie/, https://www.park-muzakowski.pl, https://podroze.onet.pl/polska/lubuskie/park-muzakowski-jeziorka-historia-atrakcje-zwiedzanie/v0gxtmj, https://www.polska.travel/pl/poznaj-atrakcje-i-zabytki/dziedzictwo-unesco/park-muzakowski
autor: Urocznica/ foto: archiwum prywatne (wrzesień 2020)