Poezja wielkanocna jest piękna, ale mało znana. Tymczasem wielu wspaniałych polskich twórców napisało niezwykłe wiersze o świątecznej tematyce. Niewielu zna te utwory bliżej, a szkoda. Konstanty Ildefons Gałczyński, Julian Tuwim, Kazimiera Iłłakowiczówna, Bronisława Ostrowska, Jan Lechoń, Leopold Staff, Ernest Bryll, Maria Konopnicka, Mieczysław Jastrun, Krzysztof Kamil Baczyński… i wielu innych za pomocą słów oddało niezwykłość tego czasu.
Poezja wielkanocna jest bardzo różnorodna, często refleksyjna, czasem zabawna. Zachęcam do tego, by przyjrzeć się jej bliżej. Oto zbiór fragmentów z wierszy wielkanocnych znanych poetów. Po lekturze – koniecznie sięgnijcie również po całe utwory. Wszystkie znajdziecie w przestrzeni internetowej sieci.
Wiersze wielkanocne: fragmenty utworów
Lubimy w okresie wielkanocnym czytać i wysyłać innym życzenia, m.in. wierszyki internetowe smsem czy e-mailem. Niezależnie od tego, jak zazwyczaj przeżywamy Wielkanoc, są nieodłączną częścią świątecznego czasu. Jeśli doświadczamy trudności przy napisaniu własnych słów, zamiast oklepanych, mało oryginalnych gotowców z internetowej sieci, warto sięgnąć do prawdziwej polskiej poezji wielkanocnej. Może być inspiracją lub alternatywą dla ogranych już życzeń. Poniżej kilka cytatów z wierszy wielkanocnych.
Poezja wielkanocna: cytaty z wierszy
Wiersze na Wielkanoc mogą być częścią przygotowań do świąt. Warto znać choć niektóre z nich. Poezja wielkanocna jest bogata, zróżnicowana, symboliczna.
- „Nas też czasem niesłusznie posądzą./ Nas też dotknie cierpienie i będziemy przewracali się może więcej niż trzy razy./ Nieoczekiwany przyjaciel okaże nam pomoc./ Kobieta uśmiechnie się do nas w naszym cierpieniu./ Obnażą nas, pokażą wszystkim nasze wady; czas obedrze nas ze wszystkich uroków./ […] Zostanie tylko to, co w naszym życiu było miłością…”. Jan Twardowski, „Nasza droga”
- „I wiem, gdy łzę swoją trzymam/ jak złoty kamyk z procy –/ zrozumie mnie mały Baranek/ z najcichszej Wielkiej Nocy”. Jan Twardowski, „Wielkanocny pacierz”
- „wpadł na zmartwychwstanie/ grób murowany jak bomba się rozleciał/ baranek choć nie zdążył z radości się rozbeczał”. Jan Twardowski, „Na pogrzeb Jezusa”
- „Wirują złociste koła./ Zieleń gra. Purpura woła./ RESURREXIT”. K.I. Gałczyński, „Pieśń paschalna”
- „Ty dzieciom na Wielkanoc odpuść wszystkie winy:/ że rozlały atrament, że zbiły słoiki –/ gdy tak smacznie śpią nocą,/ nie dziw, że we dnie psocą,/ że wciąż w ruchu są, jak małe listeczki brzeziny./ Ty także byłeś mały. To historia dawna,/ powiadasz. Ja rozumiem – dzisiaj nosisz krawat,/ parasol i notesik,/ ale gdyś jest wśród dzieci,/ czy nie jesteś znów dzieckiem, powiedz, czy nieprawda?”. K.I. Gałczyński, „Dzieci na Wielkanoc”
- „Zebrały się wróble na drzewie/ czeredą rozświergotaną;/ które wędrują po niebie,/ zebrały się wróble rano./ Ćwierknął wróbel do wróbla: – Kolego,/ na sercu mi jakoś tak lekko!/ Ćwierknął drugi: – A ja się nie dziwię./ Wielkanoc, kolego, Wielkanoc”. K.I. Gałczyński, „Wróbla Wielkanoc”
- „Cóż to za rozkosz błądzić przez pokoje/ z Panią Muzyką we dwoje!/ Jak las jesienny świece w lichtarzach czerwone./ A dzisiaj jest Wielkanoc. Dzwon rozmawia z dzwonem./ O, wesołe jest serce moje!/ W starych szufladach są stare listy,/a w książkach zasuszone kwiaty,/ jak to miło plądrować wśród starych papierów…/ O, świąteczne godziny pełne złotych szmerów!/ o, natchnienia jak kolumny złote! 0, kantaty!”. K.I. Gałczyński, „Wielkanoc Jana Sebastiana Bacha”
- „Święcone jajeczko,/ Śliczna malowanka!/ Śpiewam sobie, skaczę sobie/ Od samego ranka”. Maria Konopnicka, „Wielkanoc”
- „Wykąp się w blasku, co z nieba ciecze,/ Zaczerpnij życia w wiosny oddechu”. Artur Oppman, „Chrystus zmartwychwstał”
- „jest to noc walki, jaką toczy w nas rozpacz z nadzieją:/ ta walka wciąż się nakłada na wszystkie walki dziejów,/ napełnia je wszystkie w głąb”. Karol Wojtyła, „Wigilia wielkanocna 1966”
- „W Wielkanocny dzień do domu/ przyszły białe bazie w gości,/ by pisankom po kryjomu/ kolorów zazdrościć”. Jerzy Ficowski, „Kolorowe bazie”
- „Od jeziora do księżyca/ Od wieczora aż do świtu/ – Wielka Noc”. Tadeusz Chudy, „Wielkanoc”
Poezja wielkanocna jest mało znana, ale wyjątkowa, ciekawa, piękna. Wielu polskich twórców napisało niezwykłe wiersze o tej tematyce. Warto je poznać, zanim złożone zostaną życzenia wielkanocne. Te utwory mogą być wartościową lekturą, inspiracją i skłaniać do refleksji. Pięknych dni wielkanocnych!
Zachęcam także do lektury: “Palma wielkanocna – tradycja, symbolika i przesądy“.
autor: Urocznica, źródła: slowopolskie.org, niedziela.pl, malygosc.pl, poezja.org, wikiquote.org, galczynski.kulturalna.com, literatura.wywrota.pl, zdjęcia: Pexels, Pixabay
Przepiękny wpis. Niezbyt w czeluściach mego umysły “zadomawiała” się w przeszłości poezja Wielkanocna. Ale Wielkanoc tuż tuż – po pierwszej wiosennej Pełni Księżyca, która wypada w Niedzielę, 28 – go marca o godzinie 20.49. Przesyłam serdeczne pozdrowienia i wielkie dzięki za ten post. Dużo zdrowia !
Warto zapoznać się z tą poezją. 🙂
Piękny wpis, świetny pomysł. Rzeczywiście poezja związana ze świętami Wielkiej Nocy jest nieznana, a jak widać warto się z nią zapoznać. Te wiersze Ks. Jana Twardowskiego kojarzę, ostatnio udało mi się kupić dwa jego (starsze wydania) tomiki. Bardzo lubię sięgać do jego poezji i do wierszy Karola Wojtyły.
Cieszę się. Właśnie nie mam tomiku wierszy Twardowskiego, ale chyba powinnam sobie sprawić, bo napisał wiele wyjątkowych utworów.
Dziękuję Tobie za ten wpis!
Warto znać tę poezję. 🙂
Z przyjemnością wróciłam do okołoświątecznej poezji.
🙂