Pojezierze Drawskie to kraina jezior i lasów. Te tereny są piękne. Malownicze, klimatyczne, spokojne. Bajeczna przyroda, urokliwe miasta i miasteczka, zabytki z duszą… To piękne miejsce na weekend czy urlop w kraju. Region pełen uroku. Zielony skarb Pomorza Zachodniego! Przede wszystkim to kraina bujnej natury, ale nie brak tu też miejsc pełnych ciekawej historii i architektury. Zapraszam więc na kolejną wycieczkę. Tym razem na pierwszym planie: Stare Drawsko, Drahim i Połczyn-Zdrój.
To następna mała podróż w ramach cyklu „Własne drogi”. Zapraszam na drugą część wycieczki szlakami Pojezierza Drawskiego.
Spis treści:
Kraina jezior, lasów i zabytków
Województwo zachodniopomorskie najczęściej kojarzone jest z morzem i bliskością granicy polsko-niemieckiej, ma jednak znacznie więcej do zaoferowania! Pojezierze Drawskie dobrze to pokazuje. Te tereny są niezwykle atrakcyjne pod względem przyrodniczym – ale nie tylko! To perełka Pomorza Zachodniego.
Tu w przepiękny sposób łączą się przyroda, historia i kultura. Bogactwo jezior oraz lasów zachwyca. Dodatkowo, tereny te mają długą, ciekawą historię. Wiele zabytkowych obiektów przypomina o dawnych czasach i wprowadza turystów w klimat minionych wieków.
Wszystko to razem tworzy bardzo atrakcyjną lokalizację dla miłośników podróży po Polsce. Zainteresowani? Pojezierze Drawskie to teren wart bliższego poznania. Stare Drawsko, Drahim i Połczyn-Zdrój… Te miejsca koniecznie trzeba odwiedzić, będąc w okolicy!
Stare Drawsko
Malowniczo położona wieś w powiecie drawskim, w gminie Czaplinek. Stare Drawsko znajduje się na przesmyku między jeziorami Drawsko i Żerdno. Historia miejscowości jest długa i zawiła. Osada znajdowała się na terenie częstych walk między Polską a Zakonem Krzyżackim oraz Brandenburgią. Przez wieki pozycję miejscowości podkreślał też zamek.
Ze względu na urokliwe położenie, dziś Stare Drawsko jest przede wszystkim letniskiem Pojezierza Drawskiego. Miejscowość uwielbiają wędkarze, amatorzy sportów wodnych, spływów kajakowych czy biwakowania. Chętnie odwiedzają Stare Drawsko też miłośnicy historii. Nic dziwnego! Ruiny zamku Drahim przypominają o bogatej przeszłości tych ziem.
W tej okolicy jest cicho, spokojnie, zielono. To świetny zakątek także dla osób, które lubią regionalne przysmaki. Te okolice słyną z dobrego miodu! Produkt to rarytas. Miód drahimski jest słodką dumą regionu zachodniopomorskiego. Słynie z wyjątkowego smaku oraz prozdrowotnych właściwości. Lasy, jeziora, miód i… obiekt o dużej wartości kulturowej. Oto właśnie Stare Drawsko.
Drahim
Największa atrakcja okolicy! Zamek Drahim w Starym Drawsku skrywa wiele ciekawych opowieści. Położony jest na malowniczym terenie. Stoi na wzniesieniu między jeziorami. Na miejscu działa dziś muzeum i kawiarenka „Karczma Rzym”. Drahim obecnie to… ruiny zamku. W dawnych wiekach obiekt ten był jednak ważnym miejscem regionu. Budził respekt. Zamek pełnił rolę lokalnego ośrodka politycznego, administracyjnego i wojskowego.
Historia budowli jest barwna. Zamek powstał w XIII wieku na miejscu słowiańskiego grodziska. Należał do templariuszy, a następnie rycerskiego zakonu św. Jana (joannitów). Później przejęło go polskie starostwo drahimskie, a następnie brandenburska domena. Kres świetności miejsca nastąpił w XVIII wieku, kiedy zamek spaliły wojska rosyjskie.
Zwiedzając to miejsce, można przenieść się do epoki średniowiecza! To ciekawe spotkanie z historią ziem pomorskich. Przypomina o odległej świetności tej okolicy. Dawniej pełnej rycerzy, koni i ludzi, którym przyświecało hasło „nikim jest ten, co nie ulepsza świata”.
Ruiny zamku są pełne różnych opowiastek i ciekawostek. Skrywają m.in. legendę o przeklętym pierścieniu. Inna historia mówi zaś o rybaku, który za sprawą swojej sieci pomógł polskim rycerzom zdobyć utracony na rzecz Zakonu Krzyżackiego zamek. Tematem kolejnej opowieści są natomiast diabeł i owczarz znad pobliskiego jeziora, którego przed czartem uratowała sprytna żona…
Warto dodać, że na miejscu znajduje się platforma widokowa. Trzeba spojrzeć z góry na tę okolicę!
Połczyn-Zdrój
Miasto w powiecie świdwińskim. Połczyn-Zdrój, słynne uzdrowisko lecznicze na Pomorzu Zachodnim, skrywa wiele atrakcji. Warto wybrać się na spacer po tej miejscowości. Połczyn-Zdrój ma w sobie wiele uroku. Można tam znaleźć mnóstwo zakątków w klimacie retro, vintage oraz nawiązań do XIX wieku. Wizyta w tym uzdrowisku jest jak podróż w czasie!
Stare miasto w Połczynie-Zdroju wpisane jest do rejestru zabytków. Warto zwrócić uwagę na jego układ, architekturę i dekoracje ścienne na kamienicach przy deptaku. Wielką atrakcją centrum jest Magiczna Ulica Parasoli! Od lat wzbudza dużą uwagę turystów oraz mediów z całej Polski. Barwna instalacja w sezonie letnim zdobi tamtejszy deptak spacerowy.
Połczyński park zdrojowy także jest zabytkowy. To wyjątkowe miejsce. Wielki, zielony kompleks. Dzieli się na dwie części: ogród francuski i angielski. Kwietne dywany, altany, fontanny, pijalnia wody, tężnia solankowa, obiekty uzdrowiskowe, sklepiki z pamiątkami, amfiteatr, malownicze alejki, piękne drzewa i krzewy, stawy, elementy małej architektury, plac zabaw…
Zabytkowy park w Połczynie-Zdroju zachwyca. Zadbany, barwny, z klimatem. A pod względem mnogości gatunków zielonych połczyński park mógłby konkurować z niejednym ogrodem botanicznym! Wspaniale wpisuje się też w uzdrowiskową tradycję miasta. Panuje tu przyjemna, spokojna atmosfera. Kilkaset metrów dalej stoi zamek z XIII wieku (obecnie biblioteka).
To też jest ciekawe miejsce. Zamek znajduje się na wzgórzu. Został zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku. Początkowo należał do książąt pomorskich o słowiańskim rodowodzie – Gryfitów. Później zamek połczyński został przekazany w lenno rodowi von Wedlów. Następnie trafił w posiadanie rodziny von Manteufflów, a jeszcze później do familii von Krockow. Przechodził przez ręce pomorskie, brandenburskie, pruskie, niemieckie i polskie…
Zamek był wielokrotnie przebudowywany. Najpierw pełnił funkcje obronne, później został zmieniony w reprezentacyjny pałac. W XIX wieku działała tu poczta. Później dom dziecka prowadzony przez siostry zakonne. Następnie trafił w ręce prywatne. Teraz budynek pełni funkcję instytucji kulturalnej. Wewnątrz mieści się m.in. biblioteka i galeria.
Połczyński zamek to świadectwo bogatej historii ziem zachodniopomorskich. Burzliwych i zmiennych losów regionu. Podobno z jego okien rozpościera się widok na piękne krajobrazy „Szwajcarii Połczyńskiej”. Będąc w okolicy, warto odwiedzić i to miejsce.
Zachodniopomorska perła
Pojezierze Drawskie, jak widać, kryje w sobie wiele skarbów. To zaledwie kilka z nich! Ten region to raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Nikt nie doświadczy tu nudy! Czas zakończyć drugą część opowieści o tych terenach. Oby była to inspiracja – do własnych podróży i odkryć. Warto wpisać te okolice Pomorza Zachodniego na listę „do zobaczenia”.
PS Więcej zdjęć na Instagramie. Zapraszam zainteresowanych.
autor: Urocznica, źródła podstawowych informacji: wikipedia.org, drahim.pl, czaplinek.pl, pojezierzedrawskie.info, pomorzezachodnie.travel, polczyn-zdroj.pl, poska.travel, zabytek.pl, pomeranica.pl, zdjęcia: archiwum prywatne (sierpień 2023)
Pojezierze Drawskie na weekend – Złocieniec, Cieszyno, Siecino (część 1)
Wycieczka do Australii. Czego możecie spodziewać się w tym kraju?
Piękne okolice 🙂 .
Dokładnie. 🙂
Bardzo fajne miejsce do odpoczynku
Zdecydowanie. 🙂
Ten zamek z chęcią bym odwiedziła. Lubię bowiem takie miejsca.
To naprawdę ciekawe miejsce. 🙂
Rzeczywiście piękne są te okolice! 😍 Aż chciałoby się zobaczyć te miejsca. 😍
Zachęcam! 🙂
Piękne miejsca! ♡ A patrząc na zdjęcia od razu się odpoczywa 🙂
O tak, te tereny i widoki sprzyjają odpoczynkowi. 🙂
ALeż pięknie to opisałaś! 🙂
Po takiej zachęcie chętnie odwiedziłabym te okolice
Polecam, to naprawdę ciekawe tereny. 🙂
Piękne to Pojezierze Drawskie! Zamek i ulica parasoli zdecydowanie zasługuje na uwagę:)
Ja byłam w Czaplinku dokładnie 30 lat temu na zielonej szkole. O rany,sama nie wierzę w tą liczę lat,bo wydaję mi się jakby to było zaledwie rok czy dwa lata temu…. zdecydowanie trzeba ponownie tam zajrzeć 😀
Koniecznie! Warto tam wrócić. 🙂