Korea, Paryż, XIX wiek… i dworska tancerka. Powieść Shin Kyung-Sook to poruszająca, refleksyjna historia, która na długo zostaje w pamięci. Nie sposób przejść obojętnie obok tej książki, podobnie jak nie można zapomnieć jej głównej bohaterki: Ri Jin. „Dworska tancerka” to bowiem opowieść o losach niezwykłej kobiety, inspirowana prawdziwą historią. W tle mamy zaś burzliwy wycinek koreańskiej przeszłości, który dopełnia jej portret.
Książka to kolejny przykład dobrej i azjatyckiej literatury kobiecej. Prozy wysublimowanej, pogłębionej, zostawiającej w czytelniku po sobie ślad. “Dworska tancerka” to powieść z wysokiej półki.
Głos kobiety
Książka jest opowieścią o Ri Jin, dworskiej tancerce z Korei. Autorka wpadła na pomysł napisania powieści, kiedy natrafiła na krótką historię tej kobiety. W dworskiej tancerce zakochał się francuski dyplomata. Mężczyzna zabrał Koreankę do swojej ojczyzny. Po jakimś czasie kobieta zaczęła tam odczuwać głęboką melancholię… Jak dokładnie potoczyły się jej losy? To zostawiam zainteresowanym lekturą powieści.
Czytając tę książkę na myśl przyszła mi baśń „Słowik” Andersena. „Dworska tancerka” to historia inspirowana prawdziwą postacią, która była niczym ptak w złotej klatce. Najpierw na dworze królewskim, a później u boku zauroczonego nią mężczyzny. Jin to ciekawa bohaterka. Mądra, inteligentna, piękna, ambitna i utalentowana dziewczyna. Sierota wychowana w pałacu, najlepsza dworska tancerka, ulubienica królowej. Mimo to, nie może decydować o sobie sama. Czuje się przywiązana i uzależniona od innych. Jej życie zmienia się, gdy zostaje narzeczoną francuskiego konsula. Ri Jin to skomplikowana postać, mająca bogate życie wewnętrzne. W pewien sposób zniewolona, uwięziona, a także rozdarta między Wschodem a Zachodem.
Opowieść o życiu
„Dworska tancerka” to typ literatury zaangażowanej, wymagającej, niełatwej. Porusza takie tematy jak rola kobiety w społeczeństwie, zderzenie kultury Wschodu i Zachodu, a także m.in. wolność, miłość, przyjaźń, rodzina, sieroctwo, problem własnej tożsamości. To proza często smutna i wyciszona. Pełna refleksji nad ludzkim losem, a także różnymi relacjami oraz przejawami życia.
Książka duży nacisk kładzie na wewnętrzne przeżycia bohaterów, często mamy w niej przenikliwe analizy psychologiczne. To osobista, intymna opowieść. Subtelna, zmysłowa i nostalgiczna. Pokazuje świat kobiet, ich problemów, życie wewnętrzne, ale w powiązaniu z rzeczywistością społeczną oraz polityczną. Ważne miejsce w powieści zajmują historia i sceneria. Nie są tylko tłem, uzupełniają, dookreślają opowieść o Ri Jin. Poza tym, w „Dworskiej tancerce” ciekawie pokazany jest nie tylko portret kobiety, ale też nastrój i specyfika XIX-wiecznej Korei oraz Francji. Przeszłość jednak nie dominuje w tej powieści, to przede wszystkim historia kobiety, na tyle uniwersalna, że być może wiele współczesnych pań może się w niej przeglądać jak w zwierciadle.
Wyjątkowa kompozycja
Powieść Shin Kyung-Sook to przemyślana, dobrze skonstruowana fabuła. Wyróżnia ją, co prawda, fragmentaryczna kompozycja, która utkana jest ze wspomnień, wrażeń i opisów, ale składa się na spójną całość. „Dworska tancerka” to bardzo dobra proza. Książka prócz tego, napisana jest pięknym, wyróżniającym się stylistycznie językiem. Azjatycka literatura kobieca to często proza posiadająca wysoki poziom artystyczny. Tak też jest w tym wypadku.
Ciekawa narracja, niezwykła historia, intrygująca główna bohaterka. „Dworska tancerka” Shin Kyung-Sook to książka, którą warto przeczytać. Dać jej szansę i pozwolić sobie na nieśpieszną lekturę. To piękna, poruszająca, wartościowa historia. Pozostaje w pamięci i sercu.
Tytuł: „Dworska tancerka” (Ri Jin)
Autor: Shin Kyung-Sook
Tłumacz: Ewa Rynarzewska
Wydawnictwo: Kwiaty Orientu
Rok wydania: 2020
*współpraca barterowa
Więcej recenzji w dziale Biblioteczka. Zachęcam także do lektury tekstu: Recenzja: „Perfekcyjny świat Miwako Sumidy“ C. Goenawan.
autor: Urocznica, zdjęcia: mat. prasowe, Pixabay