Daty, ważne wydarzenia, skandale, moda, język, tańce, konwenanse, miejsca, miłość i zaloty… Dawka wiedzy oraz rozrywki! „Mały przewodnik po świecie Bridgertonów. Cała prawda o czasach regencji”, bo tak brzmi pełna nazwa tej publikacji, to lektura dla widzów serialu Netflixa i czytelników powieści Julii Quinn. Książka jest pełna ciekawostek z epoki regencji oraz quizów, a także wiele mówi o popularnej produkcji. Zainteresowanych – zachęcam do lektury recenzji.
Przebojowy serial „Bridgertonowie” to kostiumowa wariacja na temat ery regencji w Anglii. Produkcja jest lekka, niewymagająca, pozwalająca oderwać się od szarej rzeczywistości. Ten romantyczny dramat kostiumowy podbił serca wielu odbiorców. Nic dziwnego, że powstała publikacja, która przybliża serialowy świat i w skrócie rozkłada na czynniki pierwsze jego historyczne inspiracje.
Dawka wiedzy i rozrywki
„Mały przewodnik po świecie Bridgertonów”, jak serial oraz jego podstawa – książki Julii Quinn, to pozycja lekka, niewymagająca, rozrywkowa. W umiejętny sposób łączy jednak naukę z zabawą, dostarczając czytelnikowi nieco wiedzy. Świetnie oddaje to już opis wydawniczy.
Mały przewodnik po świecie Bridgertonów. Cała prawda o czasach regencji Charlotte Browne to książka pełna quizów i apetycznych ciekawostek z epoki regencji. Obowiązkowa lektura dla wielbicieli popularnego serialu Netflixa i bestsellerowych powieści Julii Quinn, a także wszystkich, którzy chcą wzbogacić swoje życie odrobiną wspaniałego romansu… Pragniesz wrócić do socjety? Marzysz o tym, by zostać największym podrywaczem w Londynie? Potrzebujesz pomocy w opanowaniu sztuki omdlewania w towarzystwie kawalerów? Niech ten przewodnik po świecie Bridgertonów poprowadzi cię przez burzliwe życie panny na wydaniu. Którą postacią z Bridgertonów jesteś? Jak tam twoje umiejętności życia w epoce regencji? Czy po partyjce Hulaków i drabin wejdziesz na szczyt hierarchii towarzyskiej, czy spadniesz na samo dno? I najważniejsze: jak ty i twoja druga połowa wypadacie według Ankiety kontrolnej prawdziwej miłości? Pełna quizów i apetycznych ciekawostek z epoki regencji książka odsłania niemal wszystkie tajemnice świata Bridgertonów!”: czytamy w notce od wydawnictwa.
Lubię XIX wiek, chętnie też pogłębiam wiedzę historyczną. Interesuje mnie dawna obyczajowość i kultura. Często więc sięgam po różne pozycje, w tym kostiumowe, które nawet w luźny sposób nawiązują do przeszłych epok. Dlatego też sięgnęłam po „Bridgertonów”. Przeczytałam 2 pierwsze powieści z serii Quinn i obejrzałam 2 sezony serialu. Nie odpowiadają może w pełni moim gustom, ale to przyjemna rozrywka, która pozwala zapomnieć o troskach, zrelaksować się oraz zatracić w świecie inspirowanym przeszłością. Czasem potrzebuję czegoś lekkiego, niewymagającego, w kostiumie. Z ciekawości sięgnęłam też po tę publikację.
„Mały przewodnik po świecie Bridgertonów” to ciekawa pozycja. Z zainteresowaniem przeczytałam fragmenty książki, które przybliżają np. sekretny język wachlarzy, słynne postaci, ówczesne bestsellery, modę oraz tańce. Poza tym, publikacja przypomina dawne, zapomniane słownictwo i podpowiada jak wyglądała kiedyś sztuka konwersacji. To też mnie zaciekawiło. Część rozrywkowo-zabawowa (quizy, kolorowanki, wykreślanki) nieco mniej, ale z pewnością dla wielu czytelników tej pozycji może to być bardzo miłe urozmaicenie.
Barwna epoka regencji
Ten przewodnik po świecie Bridgertonów najbardziej ujął mnie przedstawieniem źródeł historycznych produkcji Netflixa. W skrótowy i przystępny sposób opowiada o przeszłości. Epoka regencji to niezwykle ciekawy okres w historii Wielkiej Brytanii. Te czasy do dziś fascynują i inspirują.
Okres regencji, według formalnych ram, to lata 1811-1820. Większość historyków uznaje, że ten burzliwy czas zaczął się jednak w latach 90. XVIII wieku, a zakończył w 1837 roku. W książce można znaleźć mnóstwo ciekawostek i skondensowaną wiedzę na ten temat. Warto dowiedzieć się nieco o tej epoce, bo to czasy słynnych postaci, np. Jerzego III i IV, lorda Byrona, Jane Austen, Napoleona, Mary Shelley czy Johna Keatsa.
Jak już wspominałam, lubię XIX wiek, więc wiele faktów było mi już znanych, ale sporo się też dowiedziałam. Cenię książki, które bawią i uczą. „Mały przewodnik po świecie Bridgertonów” można zaliczyć do takich publikacji. Poza źródłami historycznymi, ta pozycja wiele mówi też o produkcji, wykorzystanej w niej muzyce, miejscach, trikach oraz ciekawostkach. To świat Bridgertonów w pigułce!
Lekka i niewielka lektura
„Mały przewodnik po świecie Bridgertonów. Cała prawda o czasach regencji” to książka niewielkich rozmiarów i o lekkiej treści. Rozrywkowa, napisana z humorem. To niewielka publikacja pełna faktów, porad, historii oraz skandali… Pozwala pogłębić swoją wiedzę o epoce regencji. Przypomina dawne, zapomniane słownictwo. Wiele mówi o obyczajowości XIX wieku. Zdradza też sporo sekretów na temat netflixowej produkcji.
Autorka książki, Charlotte Browne, jest pisarką, pracowała jako dziennikarka w wielu czasopismach. Ma na koncie książki dla dorosłych i dzieci. Mieszka w południowym Londynie. Widać, że autorka dobrze czuje się w lekkim, rozrywkowym, lifestylowym pisarstwie. Jeśli lubicie pozycje w takim stylu, sięgnijcie po „Mały przewodnik po świecie Bridgertonów”.
Na koniec dodam, że książka może spodobać się różnym odbiorcom. Polecam ją jednak szczególnie młodym kobietom, starszym nastolatkom (17-19) i „pannom na wydaniu”. Fanki serii J. Quinn oraz miłośniczki serialu będą zadowolone. Książka ma ładną oprawę graficzną, twardą okładkę i ciekawą treść. Może być więc oryginalnym prezentem na zajączka dla dziewczyny, siostry, córki czy koleżanki…
Tytuł: „Mały przewodnik po świecie Bridgertonów. Cała prawda o czasach regencji”
(The Little Book of Bridgerton. The Regency World of Bridgerton Laid Bare)
Autor: Charlotte Browne
Przekład: Katarzyna Krawczyk
Rok wydania: 2022
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
*Dziękuję bardzo Wydawnictwu Zysk i S-ka za egzemplarz recenzencki.
autor: Urocznica, zdjęcia: mat. prasowe, Pexels
2 sezon serialu „Bridgertonowie” już dostępny. Oto ciekawostki!
Netflixa jeszcze nie mam, ale zastanawiam się nad wykupieniem abonamentu Urocznico. Książkę powyższą będę mieć na uwadze – pociąga mnie bardzo Wielka Brytania, i to bardzo, bardzo. Jardian – skrót od Jarosław i Dian – od Diana. Chyba tak to wyszło 😉 . Pozdrawiam serdecznie, po zalatanym poranku – 10 minut na zakupach 🙂 . i zapraszam do siebie 🙂 .
🙂
Głośno ostatnio o tym serialu, ale jeszcze go nie poznałam. Muszę nadrobić zaległości 😉
Pozdrawiam!
znalezionewsrodwielu.blogspot.com
Koniecznie, z ciekawości warto zerknąć. 😉
Od czasu do czasu mam ochotę na tego typu lekką publikację. Nie mówię więc jej nie.
Jasne. 🙂
Nie znam serialu i nawet nie wiedziałam, że istnieje wersja książkowa, ale to dlatego, że na co dzień wolę zupełnie inny gatunek literacki.
Czasem warto wyjść ze swojej niszy czytelniczej. Bardzo lubię sięgać po różne gatunki i dzięki temu poszerzać horyzonty. 🙂