
Czas żniw, gorącego słońca i kwitnących lip. Pełnia lata. Zaczął się lipiec, siódmy miesiąc roku, który ma 31 dni. Z tej okazji zapraszam na kolejny zbiór fragmentów tekstów prozatorskich i lirycznych, a także złotych myśli oraz powiedzonek. Oto przysłowia i cytaty na lipiec.
W lipcu kwitną piękne letnie kwiaty, m.in. lilie, malwy, ostróżki, tawuły, nagietki, lawendy, kosmosy. Nazwa miesiąca (dawniej lipień) pochodzi od kwitnących lip. Miesiąc podobnie nazywa się w j. ukraińskim oraz białoruskim. Poniżej znajdziecie przysłowia i cytaty na lipiec.

Pixabay
Przysłowia na lipiec
Różnorodne przysłowia o lipcu można znaleźć np. w „Księdze przysłów, przypowieści i wyrażeń przysłowiowych polskich” S. Adalberga. Jedno z polskich znanych powiedzeń brzmi „Upały lipcowe wróżą mrozy styczniowe”. Jakie inne przysłowia na lipiec znamy?
„Czego lipiec i sierpień nie dowarzy, tego wrzesień nie usmaży”.
„Kto w lipcu patrzy chłodu, nacierpi się w zimie głodu”.
„Miesiąc lipiec musi przypiec i ostatki mąki wypiec”.
„Lipcowe upały – wrzesień doskonały”.
„Kiedy lipiec daje deszcze, długie lato będzie jeszcze”.

Pixabay
Cytaty o lipcu
Lipiec to ciekawy miesiąc. Inspiruje różnych ludzi słowa i pióra, zarówno poetów, jak też prozaików. Oto kilka przykładów. Teksty o lipcu często mówią o przyrodzie, pogodzie i letniej aurze.
„Lipiec, lipiec/ pełen skrzypiec./ Skrzypce pełne miodu”. Teresa Ferenc, „Lipiec”
„Pachną lipce – Reymontowskie/ i zwyczajne/ pełne rowy kwietnej piany/ miododajnej”. Jarosław Iwaszkiewicz, „Lipiec”
„Pamiętasz, Nieobecna…? Był lipiec. Mokry, zszarzały, listopadowy lipiec. Odprowadziłem cię do tramwaju. Ni stąd, ni zowąd wymalowałaś mi swój numer telefonu szminką na czole”. Jarosław Borszewicz, „Mroki”
„Lipiec kochamy z tej racji,/ że jest miesiącem wakacji;/ można przeto o tej porze/ na plażę jechać nad morze”. Józef Antoni Birkenmajer, „Lipiec”
„Chodź ze mną prędko na pola, świat się upałem zalewa,/ I my pić będziem ostrożnie słoneczne wino błyszczące,/ Usta otworzym szeroko, drżące rozewrzem ramiona,/ I wchłoniem słodkie przestrzenie, krwią i zbożami pachnące”. Jerzy Liebiert, „Lipiec”
„Szumi na niwie zboże,/ Szumi, jak wielkie morze,/ A między zbożem chodzą/ Białe anioły Boże”. Artur Oppman, „Lipiec”
„Bo już lato, lipiec. Ptaki skończyły gody, owady tylko w skwarze hulają i brzęczą”. Maria Rodziewiczówna, „Lato leśnych ludzi”
„W kółko, w kółko/ Lataj pszczółko,/ Wszędy, wszędy kwiatów w bród,/ Kwitną lipy, kwitnie błonie,/ Kwitną ludzkie serca w łonie —/ Zbieraj pszczółko miód!”. Marian Galewicz, „Lipiec”
„Lipiec dobiegł końca i odszedł tam, dokąd odchodzą zużyte miesiące. Potem połowa sierpnia podążyła w jego ślady. Niedługo skończy się lato…”. Richard Bachman, „Blaze”
„Litewski lipiec zaszumiał tam stary,/ I białe kowieńskie miody”. Maria Konopnicka, „Pszczelarkom polskim”

Pixabay
autor: Urocznica, źródła: Wikiquote.org, wikisource.org, poezja.org, lubimyczytac.pl, wolnelektury.pl, zdjęcia: Pixabay
Przysłowia, fragmenty piosenek i cytaty o lecie
Cytaty piękne. Nie cierpię jednak lata, chociaż że jest z maja 😉 Ale noce coraz krótsze. Niegdyś – jak już wspomniałem – zajmowałem się Południcami. Ponoć w zbożu szalały, szalały. Pozdrawiam serdecznie 🙂
Lato również nie jest moją ulubioną porą roku, ale ma swoje zalety. Mitologia i demonologia słowiańska są bardzo ciekawe. 🙂
Lipiec to mój ulubiony miesiąc 🙂
Z pewnością to miesiąc ciekawy. 🙂