Sanah to popularna piosenkarka, skrzypaczka, autorka tekstów i kompozytorka. Jedna z ciekawszych wokalistek na polskiej scenie muzycznej. Autorka takich przebojów jak „Szampan” czy „Ale jazz!”. Niedawno sprawiła wszystkim niespodziankę i wydała dziesięć nowych piosenek. To, co najbardziej zaskakuje, to fakt, iż są to… wiersze znanych poetów! Artystka tym samym pokazała, że liryka wciąż jest nam potrzebna i może przemawiać do współczesnych odbiorców. A jesień to idealny czas by sięgnąć po wiersze! Jak wypada Sanah i poezja śpiewana? Jeśli jeszcze nie mieliście okazji – koniecznie to sprawdźcie.
Popularna piosenkarka pop i poezja to niezwykłe połączenie. Media donoszą, że internetowa sieć oszalała. Asnyk? Mickiewicz? Słowacki? Czy projekt Sanah to szansa na przypomnienie, że liryka istnieje? – pytają dziennikarze. Jak najbardziej. Świadczą o tym miliony odtworzeń w serwisach typu You Tube i Spotify oraz mnóstwo pozytywnych opinii o piosenkach artystki.
Jesienne poezyje
Projekt Sanah to 10 utworów, na które składają się wiersze ukochanych przez artystkę poetów. Zamiast kolejnych hitów radiowych – wokalistka wybrała wymagającą poezję śpiewaną. Stworzyła ciekawe aranżacje do tekstów polskich i zagranicznych twórców. Do każdej piosenki artystka nagrała też teledysk. „Desery podano. Polska poezja for evermore. Prezent ode mnie. Dziękuję”: napisała udostępniając swoje dzieło.
Wśród wykorzystanych utworów literackich są: „Rozwijając Rilkego” Jacka Cygana, „Hymn” Juliusza Słowackiego, „Do * w sztambuch” Adama Mickiewicza, „Nic dwa razy” Wisławy Szymborskiej, „Warszawa” Juliana Tuwima, „Bajka” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, „Eldorado” Edgara Allana Poe, „Kamień” Adama Asnyka, a także dwa inne wiersze tego poety, czyli „Da Bóg kiedyś zasiąść w Polsce wolnej” (I oraz II).
Internetowy szał
Materiał dostępny jest we wszystkich serwisach streamingowych. Pojawił się w zeszły weekend. Już teraz media zastanawiają się, czy piosenkarka przyczyni się do renesansu poezji w Polsce. Miejmy nadzieję, że tak. Utwory artystki cieszą się szaloną popularnością. Wśród komentarzy można znaleźć prawie same pozytywne opinie.
„Kiedy myślisz, że nikt i za nic nie jest w stanie zachęcić Cię do przeczytania po latach od skończenia szkoły wierszy Mickiewicza, Asnyka, Słowackiego, Szymborskiej – a wtedy słyszysz Sanah i chcesz to umieć na pamięć. Gratulacje!”, „nikt nie prosił, każdy potrzebował”, „Jak ty to zrobiłaś, że teraz wszyscy w końcu pokochają polskie wiersze??? Brawo!”: to kilka przykładowych komentarzy z serwisu You Tube.
Utwory z duszą
Poezja śpiewana to gatunek słowno-muzyczny, w którym utwory składają się z tekstu lirycznego. Kompozycje o charakterze ballady, głęboka treść, wyszukana melodia, skromna aranżacja, bogata interpretacja… Z tej formy artystycznej znani są m.in. Bob Dylan, Tom Waits i Suzanne Vega. Dawniej słynnym bardem był też Leonard Cohen. W naszym kraju to również lubiany, ceniony gatunek.
Polska poezja śpiewana ma długą, bogatą tradycję! Dawniej królowali u nas m.in. Marek Grechuta, Jacek Kaczmarski i Ewa Demarczyk. Dziś po poezję śpiewaną sięgają na przykład Katarzyna Nosowska i zespół „Raz, Dwa, Trzy”. Z tym gatunkiem związani są zaś ściśle Grzegorz Turnau, Piotr Rogucki, Janusz Radek czy Magda Umer. Do tego grona teraz dołączyła Sanah.
Wiersze przypomniane
Od kilku dni w słuchawkach i głośnikach wielu z nas rozbrzmiewają słowa poetów śpiewane przez popową artystkę. Nie wszystkim podoba się ten projekt. Nie zabrakło głosów krytycznych i sceptycznych, jednak pozytywnych opinii jest przeważająca większość. Trzeba przyznać, że dzięki popularnej artystce po poezję śpiewaną sięgnęło wielu młodych ludzi! I nie tylko – także starsze roczniki przypominały sobie o liryce.
Co więcej, wiersze w interpretacji Sanah podbiły TikToka i Instagram. Mówi się o nich w szkołach, miejscach pracy, domach. Ten liryczny projekt pokazuje więc, że poezja powinna mieć stałe miejsce w muzyce popularnej oraz naszym życiu. Potrzebujemy piękna i wrażliwości. A ten projekt popularnej artystki to wart uwagi nowoczesny sposób na popularyzowanie poezji. Poza tym, jeśli szukacie idealnych piosenek na jesień 2022: to już wiecie, co w tym sezonie jest modne.
PS Sanah i poezja śpiewana? Ja to kupuję! Wcześniej twórczość artystki do mnie nie przemawiała, tym projektem – jestem zachwycona. A Wy? Co myślicie o tym połączeniu?
PS2 Przypominam, że na tym blogu znajdziecie wiele tekstów o poezji, w tym recenzje tomików wierszy czy prezentacje różnych utworów. Zainteresowanych zapraszam do działu BIBLIOTECZKA. Na początek polecam zaś archiwalny tekst: Czy warto czytać poezję? Tak, szczególnie jesienią!.
autor: Urocznica, źródła: lubimyczytac.pl, kultura.gazeta.pl, slazag.pl, dziendobry.tvn.pl, zdjęcia: mat. prasowe, Pexels
Polskie piosenki o jesieni – 10 pięknych utworów
Ciekawe, nigdy nie byłem przekonany do tej piosenkarki. Teraz może się to zmieni 🙂
Mam właśnie podobne odczucia. Wcześniej jej twórczość do mnie nie trafiała, ale ten projekt mnie ujął swoją lirycznością. 😉
Pierwszy raz słyszę! Rewelacja! Sanah uwielbiam! Fantastycznie sprawdza się w poezji śpiewanej! Szanuję ją za jej niepowtarzalny styl i charakterystyczny głos 🙂
Super, że jako przedstawicielka młodej sceny, sięgnęła po poezję, w tym XIX-wieczną. 🙂
Nie znałem wcześniej, ale podoba mi się teraz. Pozdrawiam 🙂 .
Poezja. 🙂
Sanah zrobiła wielką niespodziankę dla wszystkich miłośników poezji śpiewanej.
🙂
Cudowna! Mam nadzieję, że to naprawdę przyniesie renesans polskiej poezji, zwłaszcza wśród młodych. Przestanie być taka niedzisiejsza i znów docenimy jej piękno! Jestem oczarowana!
Fakt, to wartościowy projekt.
Nie jestem jej fanką. Chyba teksty do mnie nie trafiają, choć przyznam, że nie są oklepane. Sama piszę i to po prostu nie mój styl. Za to w duetach bardzo mi się podoba. Mój syn ma odwrotne zdanie na ten temat
Też nie jestem fanką, ale ten projekt według mnie jest świetny.
Kochana dziękuje Ci za ten wpis , dzięki Tobie usłyszałam o takim projekcie i muszę przyznać, że bardzo mi się podoba. Muszę jeszcze raz dokładnie wszystko przesłuchać.
Koniecznie, to naprawdę wartościowy projekt poetycki.
super pomysł z poezją śpiewaną. Sanah ma wiele fanów i na pewno przypomni naszą poezję!
Też uważam, że to świetny projekt.
Ja z kolei wcześniej bardzo lubiłam jej piosenki, pozeja śpiewana niezbyt przypadłą mi do gustu.
A ja odwrotnie. Bardzo mi się podoba jej odsłona liryczna, z pięknymi, literackimi tekstami od klasyków. Każdy ma inny gust. 🙂
Ale super, lubię Sanah 😀
loveonthebrainbykinga.wordpress.com
Ten projekt poetycki jest naprawdę świetny. 🙂