Słoneczniki to jedne z ciekawszych roślin uprawianych w ogrodach i na polach. Zdobią zielone zakątki, ale też dostarczają pożywnego, zdrowego plonu. W dodatku – są łatwe w uprawie oraz zróżnicowane pod względem wyglądu. Nie sposób ich nie lubić. Co więcej, słonecznik, kwiat lata, wywołuje uśmiech na twarzy, a także skrywa mnóstwo ciekawostek.
Symbol ciepłych dni, roślina uprawna i ozdobna. Uśmiech lata. Piękny element bukietów. Kwiat o jadalnych nasionach. Jakie sekrety kryje słonecznik?
“W czarnym dzbanku/ na podłodze/są jak małe słońca// Przychodzą rozjaśniać/ pochmurne dni smutku” Małgorzata Hillar, „Słoneczniki”
W stronę słońca
Słoneczny kwiat to roślina jednoroczna. Kwitnie od lipca do października. Kwiat to roślina łatwa w uprawie. W ciągu dnia koszyczek słonecznika zwrócony jest zawsze w stronę słońca. To kwiat, który chodzi za wielką gwiazdą. Patrzy tam, gdzie akurat przebywa słońce. Nocą kurczy się w sobie, by o świcie znów odwrócić tarczę ku wschodowi.
Stąd pochodzi jego nazwa rodzajowa. Jak sama nazwa wskazuje: „helios” z greckiego oznacza słońce, a „anthos” kwiat. Roślina powszechnie kojarzona jest z najbliższą nam wielką gwiazdą. Poza tym, z kwiatem wiąże się tragiczna historia miłosna o nimfie zakochanej w bogu słońca.
Dla użytku, zdrowia i ozdoby
Słonecznik (Helianthus) to gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej. W Polsce występuje jako roślina uprawna i ozdobna.
Słoneczny kwiat jest uprawiany jako warzywo o jadalnych nasionach. Ziarenka słyną z tego, że są zdrowe oraz pożywne. Nasiona słonecznika są bowiem bardzo bogatym źródłem mikro- i makroelementów, witaminy E oraz aminokwasów. To także roślina oleista. Z nasion otrzymuje się olej słonecznikowy, używany jako tłuszcz jadalny, do produkcji margaryny, a także jako tłuszcz techniczny do wytwarzania pokostu, lakierów i mydła. Kwiat jest bardzo bogatym źródłem kwasu linolowego.
Helianthus coraz częściej uprawiany jest też jako roślina ozdobna. Występuje w licznych odmianach. Popularny jest jako roślina rabatowa i kwiat cięty. Istnieją odmiany o tzw. kwiatach pełnych, zawierające wyłącznie kwiaty języczkowe, a także odmiany o płatkach dwubarwnych. Charakterystyczne żółte, efektowne kwiaty rozweselają i rozjaśniają ogrody, a także są pięknym elementem letnich bukietów.
Symbol i natchnienie
Słoneczny kwiat ma różnorakie znaczenia. Może oznaczać dumę, pychę, ale też szczęście, zabawę i ciepło. Ogólnie ma bardzo pozytywną, radosną symbolikę. Przyciąga szczęście i dobrobyt, dodaje zdrowia, energii, uśmiechu. W Ameryce Południowej, dawni Indianie uważali, że ma boskie pochodzenie. Azteckie kapłanki nosiły słonecznikowe wieńce w czasie modłów.
Kwiat od wieków jest też inspiracją dla poetów. “W takt dalekiej, rytmicznej, przeciągłej muzyki,/ Kołyszą mnie na słońcu złote słoneczniki”: napisał w jednym z wierszy Stanisław Baliński. “Dorastamy do twojej wiedzy,/ Wysokiej wiedzy solarnej,/ Kwiecie, który Słońce za wzór bierzesz!”: te z kolei słowa napisała Maria Pawlikowska -Jasnorzewska w utworze „Słonecznik”. Jan Kasprowicz stworzył zaś tekst o tytule „Ballada o słoneczniku”.
autor: Urocznica, źródła: wikipedia.org, wiersze.duno.pl, poradnikogrodniczy.pl, zielonyogrodek.pl, kreator-kwiatow.pl, wrozka.com.pl, poezja.org, literatura.wywrota.pl, zdjęcia: Pixabay
Letni bukiet kwiatów: inspiracje i cytaty
Piękne są wszystkie słoneczko. Zawsze kierują się w stronę słońca, są wesołe tzn żółte. Bardzo lubię te kwiaty, roślinę.
To prawda, że są wesołe. 🙂
Świetny post Urocznico. Bardzo ciekawie przedstawiłaś słonecznik. Niegdyś uprawiała go moja Śp. Babcia ze strony Mamy. Serdeczne pozdrowienia 🙂
To ciekawa roślina. 🙂
Uwielbiam słoneczniki 🙂 Bardzo ciekawy wpis. Te przepiekne kwiaty stały mi się jeszcze bliższe 🙂
Też kocham słoneczniki, piękne, radosne kwiaty. 🙂
Jak zawsze z wielką ciekawością przeczytałam Twój post 🙂
🙂
Kocham sloneczniki ❤
loveonthebrainbykinga.wordpress.com
Ja też. 🙂