Spis treści:
- 1 Zwiastuje wiosnę. Bywa mylona z przebiśniegiem. To piękna roślina, którą wyróżniają białe kwiaty podobne do dużych dzwoneczków konwalii. Na końcach płatków ma zielone lub złociste kropki… Oto śnieżyca wiosenna! Czas przyjrzeć się jej bliżej. Poniżej garść zielonych ciekawostek.
- 2 Naturalna ozdoba
- 3 Przedwiosenna siłaczka
- 4 Piękno pod ochroną
- 5 Przebiśnieg i śnieżyca
Zwiastuje wiosnę. Bywa mylona z przebiśniegiem. To piękna roślina, którą wyróżniają białe kwiaty podobne do dużych dzwoneczków konwalii. Na końcach płatków ma zielone lub złociste kropki… Oto śnieżyca wiosenna! Czas przyjrzeć się jej bliżej. Poniżej garść zielonych ciekawostek.
To roślina wieloletnia, cebulowa, trująca, ozdobna. Symbol przedwiośnia. Co kryje w sobie śnieżyca wiosenna?
Naturalna ozdoba
Rośnie dziko w prawie całej Europie. Można ją spotkać w lasach, łąkach i ogrodach. Występuje zwykle w dużych populacjach, tworzących łany. W Polsce można spotkać naturalnie jej dwa podgatunki. Kwitnie w lutym, marcu i pierwszej połowie kwietnia.
Roślina należy do rodziny amarylkowatych. Nazwa rodzaju pochodzi od greckich słów: to leucon ich, które w tłumaczeniu oznaczają „biały fiołek budzący się na wiosnę”. Warto dodać, że śnieżyca wiosenna wydziela delikatny, przyjemny zapach. Uwielbiają ją pszczoły, które na przedwiośniu powoli zaczynają swoje wyloty.
To zieleń długowieczna i niekłopotliwa. Ze względu na urodę i wczesnowiosenne kwitnienie chętnie sadzona w ogródkach. Roślina jest raczej mało wymagająca i łatwa w uprawie, odporna na mrozy. Cebule roślin sadzi się jesienią. Śnieżyca lubi żyzną, wilgotną ziemię oraz miejsca zacienione. Może rosnąć w jednym miejscu wiele lat. Bardzo dobrze wygląda z innymi wcześnie kwitnącymi roślinami.
Przedwiosenna siłaczka
Śnieżyca ma subtelny i kruchy wygląd, ale to roślina wytrzymała. Natura wyposażyła ją w niezwykłą broń, chroniącą przed lodowatym zimnem! W łodygach śnieżyca ma dużo cukrów, które działają podobnie jak środki zapobiegające zamarzaniu płynu chłodniczego w samochodach.
Co więcej, jeśli zima utrzymuje się za długo lub pada deszcz, roślina nie czeka na owady. Potrafi sobie świetnie poradzić: zamyka kwiaty i dochodzi do samozapylenia.
Piękno pod ochroną
Białe kobierce utkane z dzwoneczków… To piękny widok. Należy jednak pamiętać, że w Polsce śnieżyca wiosenna jest pod częściową ochroną. To roślina narażona na wyginięcie z powodu masowego zrywania. Przyczyną zagrożenia jest także niszczenie jej siedlisk.
Na szczęście w kraju można znaleźć zakątki, gdzie się o nią bardzo dba. Tam pokazuje one całe piękno swej wyjątkowej urody. W Karpatach istnieje rezerwat florystyczny Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku. Miejsce znajduje się w gminie Lutowiska, tuż nad Sanem. Kolejny zakątek wart zainteresowania to Rezerwat florystyczno-leśny Muszkowicki Las Bukowy na Dolnym Śląsku. A to nie wszystko! Istnieje też Rezerwat Śnieżycowy Jar w gminie Murowana Goślina w powiecie poznańskim.
Przebiśnieg i śnieżyca
Przebiśniegi i śnieżyce to preludium dla wiosennych kwiatów. Obwieszczają nadejście nowej pory roku. Rozpoczynają przedwiośnie. Tworzą białe dywany i zima im nie straszna. Obie rośliny wyglądają podobnie. Kwitną w tym samym czasie. To jednak nie to samo! Warto o tym pamiętać, bo do pomyłek dochodzi bardzo często…
Przebiśnieg jest jednak drobniejszy. Co więcej, listki jego okwiatu są nierówne (zewnętrzne są dłuższe od wewnętrznych). Śnieżyca jest okazalsza. Wszystkie listki jej okwiatu są równe, z zielonymi koniuszkam. Gołym okiem widać więc wyraźną różnicę.
Czy u Was już kwitną śnieżyce? U nas powoli się pojawiają. Kwitną też przebiśniegi i zaczynają nieśmiało pokazywać swoje pierwsze pączki krokusy.
autor: Urocznica, Źródła: ogrodnik-amator.pl, ogrod-powsin.pl, zielnik-karpacki.pl, ozdobne.waw.pl, wikipedia.org, weranda.country.pl, zdjęcia: Pexels
Przedwiośnie – ciekawostki i cytaty o początku wiosny
Właśnie myślałam, że to to samo co przebiśnieg
Wiele osób się myli, to podobne kwiatki, jednak wystarczy przyjrzeć się nieco uważniej, żeby dostrzec ich różnice. 🙂
Też bym pomyślała, że to przebiśnieg. Bardzo ciekawy post! 😉
Sprytna roślinka! I dałabym się zwieść, że to przebiśnieg! Mam cheć odwiedzić ten Rezerwat Śnieżycowy Jar i zobaczyć na żywo. 😉
O tak, też chętnie bym zobaczyła ten rezerwat. 🙂
ale czekam na widok takich roślinek:)
🙂
Chyba nie nauczę się odróżniać śnieżyc od przebiśniegów, sa takie podobne.
Serdecznie pozdrawiam 🙂
Podobne, ale śnieżyce są większe i bardziej przypominają dzwoneczek. 🙂