
Trwa babie lato. Ostatnie dni września radują nas ciepłą i słoneczną pogodą, dzięki czemu można zaobserwować wzmożony ruch motyli. Przyciągają je jesienne kwiaty, zdobiące pola, łąki oraz ogrody – nawłoć, wrzosy, astry, rozchodniki oraz chryzantemy. Przy tej okazji warto zastanowić się nad znaczeniami, przesądami i odniesieniami kulturowymi związanymi z tymi pięknymi owadami. Co kryje w sobie symbolika motyla? Sprawdźcie!
„Śniłam dziś o motylach na wietrze/ Ostatnie jesienne tango tańczyły/ Rytmy lotu od skrzydełek lżejsze/ Zwiędłe trawy srebrem przesyciły”: napisała Jolanta Maria Dzienis w wierszu „Jesienne motyle”. W utworze widoczna jest symbolika motyla. Owady te inspirują i kryją w sobie wiele znaczeń. Czas je odkryć.

Pixabay
Zagrożone piękno
Na początku – parę ważnych informacji. Motyle są kolorowe, pożyteczne, ale i zagrożone! Dlaczego?
Obecnie na świecie żyje około 150 tysięcy gatunków motyli, z czego w Polsce ponad 3 tysiące. Niestety, człowiek sprawił, że populacja tych skrzydlatych istot w ciągu ostatnich dziesięcioleci drastycznie spadła. Tymczasem, są one ważną częścią ekosystemu i… nie tylko! Pełnią ważną rolę w łańcuchu pokarmowym, ale też wyłapują negatywne zmiany w środowisku.
Badania pokazują, że motyle giną jako pierwsze. W Polsce połowa z nich jest zagrożona wyginięciem. Zagrażają im zmiany w krajobrazie dokonywane przez człowieka, intensywne rolnictwo oraz zmiany klimatyczne. Dlatego też należy nagłaśniać ten problem i mówić o sposobach ratowania owadów (np. kwietne łąki, otaczanie się roślinami lubianymi przez motyle).
Warto również mówić o znaczeniu motyla dla człowieka nie tylko pod względem przyrodniczym, ale też kulturowym. To dla nas bardzo ważny symbol. Warto przyjrzeć się temu tematowi bliżej. Jaka jest symbolika motyla?

Pixabay
Szeroka symbolika motyla
Teraz – można przejść dalej. Co symbolizuje motyl? Jakie jest jego znaczenie? Z czym się kojarzy? Jakie wiążą się z nim przesądy?

Pixabay
Ratujmy motyle
Na koniec – co można zrobić. Czy wyobrażasz sobie świat bez tych barwnych owadów? Jeśli nie: działaj. Jak widać, te owady są istotne dla przyrody oraz kultury. Symbolika motyla jest zaś bardzo szeroka i różnorodna, a nie byłoby jej – gdyby nie piękno tych istot.
Owady te są kruche, bezbronne, delikatne, ale również niezwykle urodziwe. Według niemieckiego naukowca Josefa H. Reichholfa w ciągu ostatnich 50 lat wyginęło 80% motyli!!! W Polsce podobno nie ma już co najmniej 6 gatunków. Szczególnie zagrożone są zaś motyle lokalne, zamieszkująca wąskie nisze ekologiczne.
Warto więc zwracać na nie uwagę. Otaczać się roślinami, które lubią motyle (np. Budleja Dawida, jeżówki, szałwie, lawendy, cynie, floksy). Nie przeszkadzać im, gdy pożywiają się na kwiatach lub odpoczywają. Mówić o nich i je szanować. Świat byłby o wiele mniej barwny, gdyby z niego znikły…

Pixabay
„Dla motyli/ trzeba miejsce zrobić w miastach/ i odkurzyć zakurzony błękit nieba,/ żeby słońcem i kwiatami/ zakwitł asfalt,/ tylko tyle i nic więcej już nie trzeba”. Wanda Chotomska, „Motyle”
autor: Urocznica, źródła: stylzycia.radiozet.pl, symbole.pl, akademiaducha.pl, wrozka.com, horoskop.wp.pl, wikipedia.org, polskieradio24.pl, zdjęcia: Pixabay
Cytaty o motylach: z książek, wierszy i nie tylko
Piękny wpis. Ja na południu mam okazje obserwować ich życie, kilka gatunków przelatuje nad oknami i balkonem. Z kolei w nocy – uwielbiają się pokazywać ćmy. Jedną dziś spotkałem na dole klatki schodowej – bardzo dużą schodząc na zakupy, a potem wracając z biblioteki jeszcze tam była. Ćmy właśnie w porze letniej, jesiennej mniej często -wlatują do mieszkań 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂
Miło jest obserwować motyle, piękne owady.
Bardzo ciekawy wpis. Nie wiedziałam, że można pomóc motylom sadząc odpowiednie rośliny. Pozdrawiam serdecznie 🙂
Owady lubią różnorodne, kolorowe rośliny, im ich więcej, tym lepiej. 🙂
JAki piękny i interesujący wpis- uwilebiam motyle zarówno te klasyczne jak i ćmy ( im więcej o nich wiemy tym bardziej możemy im pomóc przetrwać) – masz rację bez ich pięknych kolorowych skrzydeł świat byłby milion razy smutniejszym miejscem
🙂