Wielkimi krokami zbliża się adwentowy czas. To okres przygotowań do świąt Bożego Narodzenia, zarówno w wymiarze duchowym, jak i praktycznym. Jednym z najważniejszych symboli tego czasu jest wieniec adwentowy. Ta przedświąteczna dekoracja jest bardzo popularna. Nie każdy jednak wie, że to coś więcej niż piękna ozdoba, która umila czas oczekiwania na święta!
Adwent jest bogaty w ciekawe tradycje, zwyczaje oraz symbole. Warto czerpać z nich inspirację, dzięki czemu czas oczekiwania na Gwiazdkę będzie o wiele bardziej interesujący i głębszy. Wieniec adwentowy to jeden z najważniejszych symboli tego czasu. Warto przyjrzeć mu się bliżej!
Spis treści:
Kiedy zaczyna się adwent i czym tak właściwie jest?
Tradycja obchodzenia adwentu jest kultywowana na całym świecie. W wielu krajach to niezwykły moment roku. Słowo „adwent” pochodzi od łacińskiego wyrazu „adventus” i oznacza przyjście. Czas ten obejmuje przedświąteczny okres. Chodzi dokładnie o cztery tygodnie poprzedzające Boże Narodzenie. To czas oczekiwania na jedne z najważniejszych świąt.
Ten okres ma radosny, ale też skłaniający do refleksji wydźwięk. W tych dniach większą uwagę zwraca się na życie rodzinne. Ważne są też dobre słowa i uczynki. Adwentowy czas jest piękny, wyjątkowy. To nie tylko zakupy, porządki oraz upominki. Ten okres przypomina, że niekiedy trzeba się zatrzymać, zastanowić, zamyślić. Warto też zadbać o odpowiednią oprawę tych chwil.
Kto wymyślił wieniec adwentowy?
Wieńce już w pogańskiej starożytności były symbolem zwycięstwa. Te dekoracje mają korzenie przedchrześcijańskie. Kościół zaczerpnął inspirację z przeszłości. Tak stały się one ważną częścią przeżywania świąt.
Uważa się, że tradycja robienia wieńców adwentowych przywędrowała do nas z Niemiec. Pierwszą ozdobę tego typu wykonał ewangelicki duchowny z XIX wieku. Był to Johann Hinrich Wichern. Prowadził szkołę-przytułek dla sierot i chciał w ten sposób rozweselić swoich podopiecznych.
Wymyślił wieniec, by stworzyć rodzinną atmosferę, a także skłonić dzieci do pełniejszego przeżywania przedświątecznego czasu. Wg niego w czasie jesienno-zimowym dobrze było rozgrzać się widokiem i płomieniem świec. To samo w sobie było pozytywne, budziło nadzieję.
Tradycja szybko się przyjęła i rozpowszechniła nie tylko wśród rodzin ewangelickich, ale też katolickich. Pierwsza wzmianka o tym zwyczaju na terenach polskich pojawiła się we Wrocławiu w I połowie XX wieku.
Wieńce adwentowe i świąteczne są szczególnie popularne w Niemczech, Austrii i Skandynawii. W krajach anglosaskich jedną dekorację tego typu zawiesza się na drzwiach domostw, drugą umieszcza w pomieszczeniu spożywania posiłków. Chodzi o to, by wieniec był na widoku.
Co symbolizuje adwentowy wieniec?
Dla wielu osób w tym czasie bardzo ważne jest adwentowe odliczanie. I do tego też nawiązuje wieniec. Ważne są w nim cztery świece zapalane kolejno w każdą niedzielę adwentu. To nie jedyny sposób na zobrazowanie wyczekiwania na święta. Do odliczania dni pozostałych do Bożego Narodzenia służy też kalendarz adwentowy, jednak wieniec ma dłuższą tradycję oraz niezwykle bogatą symbolikę.
Każdy element tej dekoracji jest istotny i ma swoje znaczenie! Wieniec zgodnie z tradycją powinien mieć formę okręgu. Kulisty kształt oraz wykorzystanie zielonych gałązek drzew iglastych – to symbole wieczności, nieskończoności i życia.
Świece symbolizują światło, nadzieję oraz triumf nad ciemnością. Są znakiem zwycięstwa życia nad śmiercią, odpędzają zło i kierują prośby ku niebu. Światła symbolizują też niedziele adwentowe. Oznaczają: nadzieję, pokój, radość oraz miłość. Zapalanie świec oznacza czuwanie i gotowość na nadejście świąt.
Całościowo wieniec to symbol wspólnoty, jedności, ludzi czekających w miłości i radości na Boże Narodzenie. Kolory też mają znaczenie. Czerwony – oznacza siłę, miłość, władzę. Zielony – życie, nadzieję, wierność. Biały – spokój, czystość, duchowość.
Jak zrobić wieniec adwentowy?
Do wykonania wieńca można wykorzystać gałązki drzew iglastych, ale też stelaż/ bazę wiklinową, ratanową czy słomianą. Dekorację można ozdobić szyszkami, bombkami, wstążkami, owocami, orzechami, laskami cynamonu, kwiatami poinsecji, plastrami cytrusów, piernikami czy figurkami aniołków. Do tego, przy dekoracji tradycyjnej, do ozdoby warto dodać cztery świece. W stroiku jedynie inspirowanym klasycznym wieńcem można postawić na lampki ledowe czy zrezygnować z oświetlenia.
Przedświąteczne dekoracje przywołują wiele miłych skojarzeń, wspomnień i przywracają gwiazdkową magię. Przygotowywanie ich to dobre zajęcie dla dzieci oraz dorosłych, całej rodziny. Wieniec to piękna dekoracja, która ożywia każde wnętrze i wprowadza do pomieszczenia gwiazdkowy klimat. Może być klasyczny lub nowoczesny, wszystko zależy od gustu oraz indywidualnych upodobań.
Adwentowe ozdoby cieszą oczy. Umilają oraz wzbogacają czas oczekiwania na święta. Tworzą nastrój, napełniają serca oczekiwaniem i przypominają o tym, co najważniejsze. Wieniec jest przedmiotem naprawdę wyjątkowym, dlatego warto sięgnąć po tę dekorację w gwiazdkowym czasie.
autor: Urocznica, książka „Polskie tradycje i obyczaje”, homebook.pl, niniwa.pl, alateia.org, wikipedia.org, zdjęcia: Pixabay, Pexels
Cytaty i przysłowia na grudzień
Dziękuje za spora dawkę wiedzy i historii.
Świąteczne dekoracje kryją wiele ciekawostek. 🙂
Kiedyś pracując w szkole w bibliotece – robiliśmy podobne wieńce, ale i stroiki. Pozdrawiam i dziękuję Urocznico za przypomnienie 😉
Tworzenie dekoracji to miłe zajęcie. 🙂
Jaki ciekawy artykuł. Nie wiedziałam tyle o wieńcu adwentowym.
🙂
Ciekawy wpis. Piękne wieńce.
😉
Kochana kolejny bardzo wartościowy wpis, okazuje sie,że tylko z grubsza wiedziałam o tradycyjnym wieńcu, dzięki Tobie wiem więcej:) Dziękuję:)
Wiele świątecznych tradycji znamy tylko powierzchownie.
Uwielbiam te wszystkie przedświąteczne i świąteczne dekoracje 🙂
Ja też! 🙂
Post w sam raz na wyjątkowy czas.
🙂
Bardzo ciekawe 😀
loveonthebrainbykinga.wordpress.com
🙂
My w tym roku chyba się spóźnimy z wieńcem adwentowym, zawsze robię sama, ale w tym roku jestem wyjątkowo zajęta, więc będzie, ale z parodniową obsuwą 😉
To nic nie szkodzi, zawsze jak się nie zdąży z wieńcem adwentowym, to można przecież jeszcze zrobić już typowo świąteczny. 🙂
Bardzo ciekawy wpis! My w tym roku też przygotowaliśmy wieniec adrentowy 🙂
Super! 🙂
Podoba mi się ta tradycja związana z wieńcem adwentowym, ale… wieńca w domu nie mam, choć zawsze sobie obiecuję, że za rok…
Czas jeszcze jest. Zawsze można zrobić świąteczny wieniec już na Gwiazdkę. 🙂