Zakwitają wśród śniegu i mrozu. Ubarwiają oraz umilają chłodny czas. Wprowadzają do ogrodów magiczną atmosferę. Pojawiają się nagle i natychmiast odznaczają na tle białego śniegu. Rośliny kwitnące zimą to prawdziwe czary w ogrodach, parkach oraz lasach. Sprawiają, że zielone zakątki w chłodne miesiące wcale nie muszą być smutne, ponure i uśpione. Warto przyjrzeć się im bliżej.
„Pełen nadziei idziesz zrywać w zimie kwiaty dla swej królowej, żałujesz, że ich nie ma, a nie wiesz, dlaczego się tak dzieje” napisał Johann Wolfgang von Goethe w utworze „Cierpienia młodego Wertera”. Chłodne miesiące kojarzą się nam z odpoczynkiem natury, ale nie zapominajmy o tym, że istnieją kwiaty zimowe.
Spis treści:
Kwiaty, drzewa, rośliny kwitnące zimą
Jakiś czas przed wiosną, jeszcze wśród zimowych krajobrazów, rozkwitają niektóre gatunki drzew, krzewów oraz bylin. Już w grudniu mogą pojawić się ciemierniki, w styczniu i lutym – oczary oraz leszczyna. Ich rozkwit uzależniony jest od pogody, kiedy zima jest mroźniejsza, czasem trzeba na nie poczekać nieco dłużej. Niezależnie do tego, kiedy się pojawią – ich widok jest bajeczny. To najprawdziwsza magia natury!
Ciemiernik
Ciemierniki to jedne z najbardziej efektownych zimowych kwiatów. Rozwijają się zależnie od pogody i są bardzo trwałe. Wyłaniające się ze śniegu kwiaty to niezwykły widok. Szczególnie, że cieszą oko różnymi kolorami. Mogą być m.in. białe, żółte, różowe, fioletowe, zielone i czerwone. Czasem zakwitają już w grudniu, stąd nazywane są także Różami Bożego Narodzenia. Ich kwiaty przypominają niekiedy gwiazdy. Mogą zdobić ogrody, sprawdzą się również jako roślina doniczkowa na tarasach lub balkonach. Lubią cieniste miejsca. Dawniej wierzono, że kryją w sobie niezwykłą moc, hodowano je jako żywy amulet. Ciemierniki mają bogatą symbolikę w kulturze, pojawiają się w wielu baśniach.
Oczar
Rozłożysty krzew zakwita w styczniu, lutym lub marcu. Wzdłuż jego gałązek pojawiają się oryginalne kwiaty przypominające frędzelki. Mogą być żółte, pomarańczowe albo czerwone. Efektowny krzew robi duże wrażenie, bo kwitnie nawet w śnieżną zimę. Frędzielki pojawiają się, gdy tylko temperatura wzrasta do kilku stopni, pozostają nawet mimo nocnych mrozów. Wiele odmian dodatkowo przyjemnie pachnie. Oczary są odporne i mało wymagające, dobrze wyglądają na trawnikach i w sąsiedztwie iglaków. Ich gałązki warto wstawić do wazonu, by roztaczały w domu słodki zapach nektaru. Podobno oczar posadzony w ogrodzie przynosi szczęście.
Przebiśnieg
Symbol przedwiośnia. Przebiśnieg pospolity zwany też śniegułą, śniegułką, śnieżyczką. Niekiedy jego pączki pojawiają się już w styczniu. Śnieżyczka przebiśnieg to roślina dobrze znana nam z parków, lasów i ogrodów. Tworzy efektowne grupy na trawnikach. Przebiśnieg to roślina ozdobna, lecznicza oraz miododajna. Preferuje miejsca zacienione lub półcieniste. W Anglii spacery w celu podziwiania białych dywanów tych kwiatów to narodowa tradycja. W Polsce roślina ta podlega ochronie gatunkowej częściowej. Symbolizuje odrodzenie, niewinność oraz nadzieję.
Leszczyna
Zwiastuje wiosnę. Leszczyna to jeden z najwcześniejszych kwitnących gatunków rodzimych. Długie, pylące kotki to z kolei męska część kwiatów, jakie roślina wydaje. Żeńskie są drobne i czerwone. Leszczyna uprawiana jest głównie dla owoców, ale istnieją też gatunki dekoracyjne. Kwiaty rośliny są bardzo cenne dla pszczół, które budzą się po zimowym śnie. Leszczyna lubi żyzne, umiarkowanie wilgotne gleby. Roślina to symbol życia, regeneracji, trwania, mocy, obfitości i zdrowia. W polskiej kulturze ludowej oraz słowiańskich wierzeniach zajmuje ważne miejsce. Pojawia się w wielu pieśniach, opowiastkach i legendach.
Inne kwiaty zimowe
Jak się okazuje, natura nigdy nie śpi, a zima może być niezwykle barwna. To tylko kilka roślin zimowych i kwiatów kwitnących w chłodne dni. Spośród nich warto także wymienić m.in. jaśmin nagokwiatowy, wawrzynek wilczełyko, pewne odmiany kaliny, dereń jadalny, wrzośce, zimokwit wczesny. Rośliny kwitnące zimą nie tylko zdobią, cieszą oczy, ale też kryją w sobie bogatą symbolikę. Z pewnością warto je mieć w swoich ogrodach i zielonych zakątkach, bo wprowadzają w nasze otoczenie nieco naturalnej magii.
Znacie inne rośliny kwitnące zimą? Dajcie znać w komentarzach. Jeśli lubicie naturę – zapraszam do działu Zielnik. Zachęcam także do przeczytania tekstu: “Cytaty o tulipanach: z poezji i prozy“.
autor: Urocznica; źródła: „Symbolika leszczyny w polskiej kulturze ludowej”, O. Kielak, „Adeptus”; „Kwiaty na śniegu”, E. Dereń, „Wróżka”, abcflorysty.pl, lasy.gov.pl, wernada.pl, ogrod.krakow.pl, zielonyogródek.pl; zdjęcia: Pixabay
Zaczarowany parapet: sadzimy mini-ogród magicznych ziół w miejskiej dżungli
Świetny artykuł 🙂
Dziękuję. 🙂
Uwielbiam te zimowe akcenty wiosny! Znam je wszystkie i ciągle mnie zachwycają. Leszczynę oraz oczar bardzo lubię, mają takie inne te kwiatostany od reszty 🙂
Fakt, są oryginalne. 🙂