Miłość może być piękna, szczęśliwa, wielka, namiętna, ale też ślepa, bezgraniczna, niespełniona, tragiczna – jej definicji jest niemal tyle, ilu ludzi. Od niepamiętnych czasów inspiruje znakomitych twórców liryki. Owocem tego są wspaniałe wiersze miłosne! Część z nich można znaleźć w nowej antologii od Wydawnictwa Zysk i S-ka. Zapraszam na recenzję książki „Poezja miłosna”. Jeśli kochacie słowo pisane – będziecie zachwyceni.
Prezentowany zbiór zawiera wybór najpiękniejszych wierszy miłosnych autorstwa m.in. Bolesława Leśmiana, Leopolda Staffa, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej czy Williama Butlera Yeatsa. Antologia ta urzeknie wszystkich miłośników poezji oraz pięknie wydanych publikacji!
„Żeby coś się zdarzyło/ Żeby mogło się zdarzyć/ I zjawiła się miłość/ Trzeba marzyć”. Jonasz Kofta, „Trzeba marzyć”
Ekspresja emocji i uczuć
Poezja miłosna jest jednym z najpiękniejszych wyrazów ludzkich uczuć. Zachwyca głębią emocji, pięknem słów, oryginalnością. Wiersze miłosne pokazują różne doświadczenia ludzkie i niuanse uczuć. Zauroczenie, tęsknota, radość, smutek, ekscytacja, pożądanie, oddanie, poświęcenie… Piękne wiersze o miłości pomagają nazwać skomplikowane uczucia i ubrać je słowa. Dostarczają czytelniczej rozrywki, ale bywają też inspiracją lub pocieszeniem.
„Poezja miłosna” pokazuje różne oblicza miłości – w tym duchowe oraz zmysłowe. W antologii można znaleźć wiersze sentymentalne, nastrojowe, radosne i smutne. Czytelnik natrafi tu na przykład na erotyki, pieśni oraz sonety. Warto pamiętać, że lektura wierszy miłosnych to nie tylko wartościowa rozrywka, ale też doświadczenie budujące oraz terapeutyczne.
„Chociaż raz/ warto umrzeć z miłości./ Chociaż raz”. Agnieszka Osiecka, „Umrzeć z miłości”
Piękno słowa i języka
Miłość w poezji to jeden z najczęściej pojawiających się motywów. Mistrzowie pióra chętnie sięgają po ten temat. W tej antologii czytelnik może zobaczyć miłość w ujęciu najwybitniejszych poetów. To przekrój liryków z różnych epok. Bardziej i mniej znane wiersze o miłości.
Utwory Adama Mickiewicza, Rainera Marii Rilkego, Adama Asnyka, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Leopolda Staffa, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Kazimiery Iłłakowiczówny, Agnieszki Osieckiej, Marii Konopnickiej, Wisławy Szymborskiej, Zuzanny Ginczanki… Można tu też znaleźć nawet wiersze Elizabeth Barrett Browning, a także liryki, jakie napisał Bohdan Urbankowski.
„Poezja miłosna” to bardzo ciekawy zbiór. Znaleźć tu można zarówno słynne nazwiska, klasyków, poetów wartych ponownej lektury, jak też twórców czekający na szersze odkrycie. Wzruszające utwory o tęsknocie, pikantne wiersze o miłości, niezwykłe liryki uczuciowe… Dzieła krótkie i nieco dłuższe. Jedno jest pewne – odbiorca znajdzie tu temat miłości pod piórem wybitnych autorów.
„Ty trzymasz mnie na ziemi,/ Ty wznosisz mnie do nieba,/ Tyś jest mi tutaj wszystkim,/ Po co aż tam iść trzeba”. Julian Tuwim, „Ty”
Inspiracja i refleksja
Poezja miłosna to jedno z najpiękniejszych dziedzictw literatury światowej. Przyciąga czytelników swoją siłą emocjonalną i pięknem języka. Liryka uczuciowa to część naszej historii oraz kultury. Warto czytać wiersze o miłości. Poezja jest bogata w uczucia. Czytając lirykę można doświadczyć bogactwa języka, potęgi słowa pisanego i nie tylko!
Miłosna poezja to też inspiracja do refleksji. Lektura wierszy może być natchnieniem, pomóc czytelnikom lepiej zrozumieć siebie i relacje z innymi. Czytając lirykę uczuciową nie tylko delektujemy się sztuką słowa, ale także zgłębiamy tajemnice ludzkich serc. Wiersze miłosne pobudzają kreatywność i wyobraźnię. Zachęcają do wyrażania uczuć.
„Poezja miłosna” to jedna z tych antologii, które warto mieć w swojej biblioteczce. Piękna książka – zarówno pod względem treści, jak i formy. Doskonały wybór wierszy! Świetne opracowanie graficzne i techniczne. Efektowne wydanie, twarda oprawa. Czego chcieć więcej? Szczerze polecam!
„A jaka jest w tańcu?… Jak płomyk na głowie./ A jaka – kiedy kochasz?… Tego się nie wypowie!”. Kazimiera Iłłakowiczówna, „Urocznica”
Tytuł: „Poezja miłosna. Antologia najpiękniejszych wierszy”
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Wybór i opracowanie: zespół redakcyjny wydawnictwa
Rok wydania: 2024
*współpraca reklamowa (barterowa)
PS Lubicie zbiory wierszy? Dajcie znać w komentarzach! Zapraszam też na Instagram.
autor: Urocznica, zdjęcia: mat. pras. wyd., Pexels
Światowy Dzień Poezji – kartka z kalendarza świąt nietypowych
Bardzo rzadko czytam takie pozycje, ale poezja jest super i zawsze można z niej wyciągnąć coś dla siebie, coś do danej chwili. Można ją też śpiewać. No coś dobrego, co ludzie stworzyli.
Oczywiście, po poezję warto sięgać! Na tym blogu poświęcam sporo miejsca liryce. O poezji śpiewanej także pisałam i na pewno jeszcze nie raz tutaj wspomnę. 🙂
Brzmi ciekawie ☺️
Polecam lekturę. 🙂
Ja bardzo lubię takie antologie. Najbardziej lubię poezje Kasprowicza, Tetmajera, Asnyka. Mickiewicz też bardzo mi podchodzi. Lubię twoje posty Urocznico. Zawsze jest coś ciekawego.
Pozdrawiam serdecznie
Super. Lubisz wspaniałą klasykę polską. Wspaniale. Ja też! Mamy piękną poezję. Dziękuję za miłe słowa. 🙂
Dawno nie sięgałam do poezji, ale taki czas refleksji i inspiracji bardzo mi się przyda 🙂
Serdecznie pozdrawiam 🤗🌷
Zachęcam do lektury. 🙂
Bardzo dziękuję za polecenie.
To z pewnością jest uczta dla zmysłów…
Polecam, to piękna antologia. 🙂
Coś dla mnie! Jeszcze nie mam tej antologii.
Pięknej wiosny Urocznico!
Zachęcam do lektury. 🙂
Też często sięgam po poezję, pozdrawiam 🙂 .
Super, warto sięgać po lirykę.
Ja poezję po raz ostatni czytałam w liceum, ale ten zbiór bardzo mnie zaciekawił.
Zachęcam do lektury. Warto znaleźć w swoim życiu miejsce na poezję. 🙂
Nie przepadam za poezją, więc propozycja nie dla mnie.
Pozdrawiam
Szkoda, od czasu do czasu warto poszerzyć nieco horyzonty czytelnicze. 🙂