„Po co jechać do Jerozolimy?”: zastanawiał się autor przed wyjazdem. Dopiero podróż dała mu odpowiedź. Éric-Emmanuel Schmitt to najbardziej poczytny współczesny pisarz francuski. Autor m.in. „Oskara i pani Róży”, „Dziecka Noego” i książki „Madame Pylinska i sekret Chopina”. Powieściopisarz, filozof, dramaturg, eseista. Książki Schmitta zostały przetłumaczone na 35 języków, a sztuki wystawione w ponad 40 krajach. To autor znany, nagradzany, lubiany. W 2022 roku odbył podróż do Ziemi Świętej na zaproszenie papieża Franciszka. Tak powstał „Sen o Jerozolimie”.
Książka to przepełniony refleksją zapis podróży. Zmierzenie z własnymi ograniczeniami oraz wątpliwościami. Zdarzenie z historią, symboliką, tajemnicą, prawdą… Dobra lektura na wielkanocny czas (i nie tylko!).
Intymna opowieść
„Na początku drogi nie byłem chrześcijaninem”: wyjaśnia Éric-Emmanuel Schmitt. Pewnego dnia doświadczył niespodziewanego nawrócenia. Przeżył mistyczne doświadczenie. Wciąż jest jednak człowiekiem pełnym pytań i wątpliwości. Być może dlatego jego książki czyta się tak dobrze. To nie jest żaden święty, tylko zwykły człowiek. Na pewno autor umie też zaskakiwać, wzruszać i skłaniać do refleksji.
Éric-Emmanuel Schmitt jest znanym twórcą teatralnym i popularnym pisarzem. Wybitnym humanistą. To jeden z najpopularniejszych pisarzy francuskich. Książki autora często z mądrością i wrażliwością opisują trudne doświadczenia oraz emocje, podkreślając jednocześnie wagę dobra, które tkwi w ludziach. W swoich opowieściach pisarz chętnie sięga po wątki religijne. Dotyka nie tylko tematyki chrześcijańskiej, ale też judaizmu oraz islamu!
„Straszne w życiu jest to, że rzadko mówimy o rzeczach najważniejszych. Na przykład wtedy, gdy nie rozumiemy się z najbliższą osobą, powinniśmy o tym rozmawiać”: powiedział kiedyś pisarz w jednym z wywiadów. Autor jest człowiekiem otwartym na innych. Lubi dyskutować, rozmawiać, wychodzić na przeciw czytelnika, prowadzić dialog. „Sen o Jerozolimie” to opowieść wielowątkowa, ale i pielgrzymka człowieka, który mierzy się z tajemnicą. Osobiste świadectwo, opis drogi od ateizmu do wiary, poruszające historie ludzi, Via Dolorosa, portret Ziemi Świętej, apel o pokój i pojednanie…
Duchowe przebudzenie
W książce „Sen o Jerozolimie” Schmitt przyjmuje rolę pielgrzyma. Nieidealnego – oczywiście. To pątnik bliski ludziom. Ma swoje słabości, wady, dziwactwa. Zadaje pytania, ma zastrzeżenia, nie stroni od krytyki i ironii, kwestionuje wiele rzeczy. Mierzy się z ciałem oraz duchem. Co z tego wyniknie? Po co jechać?
„Tymczasem podobnie do niezliczonej rzeszy żydowskich, chrześcijańskich i muzułmańskich pielgrzymów na przestrzeni wieków staję na progu pragnienia i w kontemplacji nieznanego mierzę własną niekompletność: czy pojechać tam, gdzie wszystko się zaczęło, gdzie wszystko się zawiązało. Coś skłania mnie, żebym się zgodził. Nie mając do końca pojęcia, na co się piszę, mimo wszystko pragnę tam pojechać”.
I pojechał, a nam czytelnikom zostawił ciekawą książkę. Swój dziennik z podróży do Ziemi Świętej. To intymna opowieść pisarza i filozofa o duchowym przebudzeniu oraz różnych wyzwaniach, jakie stawia nam wiara. Zapis podróży do kolebki chrześcijaństwa: od Betlejem, przez Nazaret, górę Tabor, aż do Jerozolimy…
Zapis z podróży
Być może nie jest to książka dla każdego, ale na pewno można z niej wyciągnąć wiele mądrych, uniwersalnych myśli. Podróże kształcą. Zawsze. Rozwijają i są jednym z najlepszych rodzajów inwestycji w siebie. Nawet podróże na papierze. A „Sen o Jerozolimie” jest tego dobrym przykładem. To książka zachęcająca do wielu przemyśleń.
Dla niektórych osób podróż do Ziemi Świętej jest odległym marzeniem. Niektórzy śnią o poznaniu ważnych miejsc historycznych, przeżyciu duchowym, niezapomnianej przygodzie… Éric-Emmanuel Schmitt zaprasza do podróżowania razem z nim. Pisarz swoimi słowami opisuje m.in. Betlejem, Grób Pański i Górę Oliwną. Książka jest pełna osobistych doświadczeń, przemyśleń, ale i ciekawostek oraz interesujących faktów.
Éric-Emmanuel Schmitt zachęca do wielu głębokich refleksji, a także podróży fizycznych oraz duchowych. Czy chcecie ruszyć do Jerozolimy wraz z nim? Wasza decyzja. „Sen o Jerozolimie” to nowość od wydawnictwa Znak Literanova. Premiera już 10 kwietnia!
Autor: Éric-Emmanuel Schmitt
Tytuł: „Sen o Jerozolimie. Dziennik z podróży do Ziemi Świętej”
Tłumaczenie: Agata Sylwestrzak-Wszelaki
Wydawnictwo: Znak Literanova
Rok wydania: 2024
Premiera: 10 kwietnia
*współpraca reklamowa (barterowa)
PS Więcej recenzji książek w dziale Biblioteczka. Zapraszam też na Instagram.
autor: Urocznica, zdjęcia: mat. prasowe wyd., Pexels
Polska poezja wielkanocna – cytaty z wierszy
Zapiszę tytuł. Poza tym marzy mi się podróż do Ziemi Świętej, pozdrawiam .
To więc książka w sam raz dla Ciebie. 🙂
Coś dla mnie, lubię książki zachęcające do refleksji 😊
Ja też, nie samą rozrywką żyje człowiek. 🙂
Myślę, że ta książka trafi w mój gust. Niebawem do mnie dotrze.
Super, dobrej lektury.
Bardzo ciekawa propozycja.
🙂
Chętnie przeczytam 🙂
Warto! 🙂
Kiedyś bardzo lubiłam tego autora . Ciekawa książka
Polecam. 🙂
Powinnam w końcu przeczytać jakąś książkę tego autora, a zwłaszcza ,,Oskara i Panią Różę”, a potem może sięgnę po tę książkę.
Konieczne, “Oskar i pani Róża” to pozycja obowiązkowa, krótka historia, wielka treść. Piękne przesłanie. 🙂
Czytałam kilka książek Erica-Emmanuela Schmitt’a m.in. Sen o Jerozolimie.
Kilka lat temu byłam na wycieczce w Izraelu i w Jerozolimie na Niedzieli Palmowej.
Niesamowite wrażenie, które pozostaną do końca mojego zycia.
Chciałabym tam jeszcze wrócić ale tym razem z pielgrzymką.
Serdecznie pozdrawiam:)
O, wspaniale. Też bym chciała kiedyś się tam wybrać. 🙂
Bardzo ciekawa propozycja! Zaciekawiła mnie 🙂 Pozdrawiam ciepło!
🙂
Zaczynając czytać Twoją recenzję pomyślałam sobie “o nieee”. Kończąc czytać, chętnie zapoznałabym się z tą książką :).
raeszka.blogspot.com
Cieszę się, że przeczytałaś całą recenzję. 🙂
Wiele słyszałam dobrego o „Oskarze i pani Róży”
Chociaż sama książki nie czytałam.
Ale być może to nadrobie- pozycja z dzisiejszego postu również mnie kusi, mimo że to nie mój gatunek
Pozdrawiam
Zachęcam, „Oskar i pani Róża” to już w sumie klasyka… I warto poszerzać horyzonty czytelnicze. 🙂
nie bardzo dla mnie niestety pozycja
Na szczęście na blogu jest dział “Biblioteczka” i można tam znaleźć wiele innych książek. Zachęcam do przejrzenia pozostałych propozycji. 😉
O, ciekawie przedstawiłaś tę książkę . Musze jej poszukać. Pozdrawiam
🙂
Planuję kiedyś zapoznać się bliżej z twórczością tego autora.
Polecam, warto. 🙂