Kolorowe liście i owoce, dni złotej polskiej jesieni, a także deszczowe oraz wietrzne pory… Część zwierząt przechodzi w stan hibernacji, a niektóre szykują się do snu zimowego. Zaraz zaczyna się październik. Dziesiąty miesiąc roku ma 31 dni. To czas, który zadziwia swoją zmiennością. Z tej okazji, tradycyjnie już – zapraszam na ciekawostki, cytaty i przysłowia na październik.
„Październik, goniec zimy, puka do drzwi naszych domostw”: napisał Aloysius Bertrand w jednym ze swoich poematów prozą. Zachęcam do lektury zbioru, który prezentuje wybrane ciekawostki, cytaty i przysłowia na październik.
Spis treści:
Nazwa miesiąca październik
Nazwa miesiąca pochodzi według Aleksandra Brücknera od słowa paździerze, oznaczającego „odpadki od lnu lub konopi”. Obok tego funkcjonowały również nazwy: paździerzec, paździerzeń, pościernik, a także winnik od winnobrania (podobnie jak starogermańska nazwa miesiąca Weinmond). Łacińska nazwa October (ósmy miesiąc) została zapożyczona przez większość języków europejskich.
Październik w przyrodzie
Październik to miesiąc, w którym liście nabierają pięknych barw. Żółkną, czerwienią, brązowieją. Kwitną zimowity, bluszcze, wrzosy, astry, aksamitki, rozchodniki, lwie paszcze, żeniszki, hortensje, róże, kosmosy, nagietki, niecierpki, begonie, rudbekie. W lasach wciąż można spotkać grzyby. Trwają migracje ptaków. Drobne ssaki zapadają w sen zimowy. Zaczyna się okres godowy jeleni.
Nietypowe święta
W październiku obchodzimy m.in. Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu, Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, Światowy Dzień Ptaków, Światowy Dzień Uśmiechu, Dzień Anioła Stróża, Światowy Dzień Zwierząt, Światowy Dzień Nauczyciela, Międzynarodowy Dzień Pisania Listów, Światowy Dzień Drzewa, Światowy Dzień Owsianki, Dzień Dziewcząt, Światowy Dzień Mycia Rąk, Światowy Dzień Owoców i Warzyw, Światowy Dzień Chleba, Dzień Pasztecika Szczecińskiego, Dzień Kundelka, Międzynarodowy Dzień Artystów i Dzień Miłośników Pluszaków. Warto dodać, że 14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, a 31 niektórzy świętują Halloween.
Cytaty o październiku
Poniżej zbiór fragmentów z prozy i poezji. Znajdziecie tu słowa znanych literatów, zarówno polskich, jak też zagranicznych. Oto cytaty o październiku.
- „Brzozy są jak złote wodotryski./ Zimno jest jak w ostatnim liście./ A słońce jest jak ktoś bliski,/ Który ziębnie i odchodzi. Lecą liście…”. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, „Październik”
- „Jakże się cieszę, że żyję na świecie, w którym istnieje październik! Jakież to byłoby okropne, gdyby natychmiast po wrześniu następował listopad!”. Lucy Maud Montgomery, „Ania z Zielonego Wzgórza”
- „Jesień przędzę snuje białą,/ Wiatr ją rwie i mota,/ Wszystko zwiędło, uleciało —/ Została tęsknota…./ Babie lato smutnéj ziemi/ Włosiennicę szyje —/ Chmurne słonko oko mruży,/ Łzę pod rzęsą kryje…”. Marian Galewicz, „Październik”
- „Lubiła październik, ukoronowanie roku. (…) Cała natura zbierała siły, słońce, kolory na owoce. Później już tylko bezlitosne kadłubki drzew i biała bibuła zimy, wchłaniająca szarość zimy”. Manuela Gretkowska, „Poetka i książę”
- „Niosą się mgły po polu,/ Wloką się mgły wilgotne,/ A z niemi, pełne bolu,/ Serce samotne./ Błąka się po przestworzu,/ Tętniące smutku hymnem,/ I tonie w mgły tej morzu,/ Martwem i zimnem”. Artur Oppman, „Październik”
- „Nad ranem jeszcze bielał szron,/ A oto już się dzień płomieni./ I stoi mój rówieśnik – klon/ W pozłocie słońca i jesieni”. Jan Brzechwa, „Październik”
Przysłowia na październik
Mówi się, że przysłowia są mądrością narodu. Dawniej były sposobem przekazywania wniosków płynących z obserwacji przyszłym pokoleniom. Sporo przysłów zapisał Samuel Adalberg w „Księdze przysłów, przypowieści i wyrażeń przysłowiowych polskich”. Mnóstwo – można znaleźć w internetowej sieci. Poniżej kilka z nich. Oto ciekawe przysłowia na październik.
- „Gdy październik ciepło trzyma, zwykle mroźna bywa zima”.
- „Miesiąc październy, marca obraz wierny”.
- „W październiku myśli z ptakami na południe odlatują”.
- „Grzmot październikowy – niestatek zimowy”.
- „Październik chodzi po kraju, cichnie ptactwo w gaju”.
- „Jeżeli październik jest wietrzny i mroźny, to nie będzie za to styczeń, luty groźny”.
- „Gdy październik ze śniegiem przybieży, na wiosnę długo śnieg na polach leży”.
Znacie inne ciekawe cytaty i przysłowia na październik? Podzielcie się nimi w komentarzach. Więcej złotych myśli, porzekadeł, sentencji w dziale Cytaty.
autor: Urocznica, źródła: wikipedia.org, wikisource.org, literatura.wywrota.pl, lubimyczytac.pl, polszczyzna.pl, kalbi.pl, zielonyogrodek.pl, e-bliskoprzyrody.pl, zdjęcia: Pixabay
Babie lato – ciekawostki i cytaty na złotą jesień
Tak, mamy już październik. Uwielbiam – jak wiesz – jesień. Serdecznie pozdrawiam, wszystkiego dobrego 🙂
🙂
Lubię październik. Jak jeszcze jest słoneczko i w miarę ciepło to go wprost uwielbiam 🙂
O tak, jak jest złota polska jesień, to piękny miesiąc. 🙂
I ja lubię jesień. Jesienią obchodzę imieniny i jesienią się urodziłam.
To najbardziej malownicza pora roku.
Dziękuję za piękne zdjęcia i tekst.
Z pewnością bardzo malownicza. 🙂
Jesień jest piękna, barwna 🙂 Szkoda tylko, że coraz szybciej ciemno się robi.
Mój nieżyjący już dziadek był wprost skarbnicą przysłów, więc kojarzę nieco z tych przez Ciebie przytoczonych.
Października jednak nie lubię, podobnie jak innych jesiennych i zimowych miesięcy, bo zawsze mi się kojarzy z zimnem i takim powolnym wymieraniem przyrody… Wolę wiosnę, jak wszystko się od nowa budzi do życia 😉
Dla mnie każdy miesiąc, pora roku coś w sobie ma. Też jednak bardzo lubię wiosnę, choć jesień także.
Ciekawe cytaty i nietypowe święta 🙂
loveonthebrainbykinga.wordpress.com
🙂
Nie znałam tych przysłów z październikiem w roli głównej.
P.S. Właśnie dlatego lubię do Ciebie zaglądać. Zawsze znajdę coś nowego dla siebie 🙂
Cieszę się. 🙂
Jesień mija mi strasznie szybko. Jestem w szoku, że już październik
To prawda, czas pędzi.