Dziś mija 175 rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza – powieściopisarza, nowelisty i publicysty. Autor urodził się 5 maja 1846 roku. Zmarł 15 listopada 1916 roku w Vevey. To laureat Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości oraz jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX wieku. Wiele jego utworów jest w kanonie lektur szkolnych, a niektóre dzieła doczekały się ekranizacji. Z okazji jego święta, zachęcam do lektury kilku ciekawostek na temat literata. Co interesującego skrywa Henryk Sienkiewicz?
Ceniony za budzenie poczucia narodowej wspólnoty oraz patriotycznego ducha, a urodził się pod zaborem rosyjskim i nie doczekał niepodległości Rzeczpospolitej. Czytał chętnie Homera, Mickiewicza, Słowackiego, Scotta i Dumasa. Nobla dostał za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu” oraz „rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie w ducha narodu”. Jego dzieła wciąż ukazują się we wznowieniach oraz nowych przekładach, a on sam ciągle budzi żywe emocje.
Spis treści:
Ciekawostki o Henryku Sienkiewiczu
Wywodził się ze stanu szlacheckiego, jego ród pieczętował się herbem Orczyk. Napisał wiele nowel, powieści, reportaży, a nawet sztukę sceniczną pt. „Zagłoba swatem”. Wszystkie najważniejsze kobiety w jego życiu miały na imię Maria. Lubił zwierzęta domowe, miał jamnika, który wabił się Wykop. Zekranizowano sporą liczbę jego dzieł, a adaptacje filmowe powieści Sienkiewicza przyciągały do kin tłumy. Pisarz wciąż jest jednym z najchętniej czytanych polskich autorów.
Pisarz kilkakrotnie zmieniał studia
Pierwsze studia, za namową matki, podjął na wydziale medycyny w Szkole Głównej Warszawskiej. Później, ku niezadowoleniu rodziców, przeniósł się na studia prawnicze. Następnie znów dokonał zmiany. Wybrał wydział filologiczno-historyczny. Zdobył tam gruntowną znajomość literatury i języka staropolskiego, co pomogło mu później w twórczości powieściopisarskiej.
Sienkiewicz sporo czasu spędził w podróży
Pracował jako korespondent „Gazety Polskiej” w Ameryce. W USA próbował nawet prowadzić farmę. Henryk Sienkiewicz sporo czasu spędził w Anglii, Francji oraz Włoszech. Odwiedził m.in. Londyn, Paryż, Rzym oraz Wenecję. Odbył nawet wyprawę myśliwską na Zanzibar. Był też podobno w Hiszpanii. Pamiątką po jego wojażach są np. „Listy z podróży do Ameryki”, „Listy z Afryki” oraz powieść „W pustyni i w puszczy”.
Autor angażował się społecznie
Sienkiewicz był zaangażowanym dziennikarzem. Pisał dla prasy, m.in. reportaże i felietony. Dał się poznać jako twórca wrażliwy na trudną sytuację chłopów, czego dowodem były nowele takie jak „Szkice węglem”, „Bartek zwycięzca” czy „Janko Muzykant”. Pisał o sprawach różnych krajów. Angażował się w działalność publiczną i społeczną. Był m.in. współzałożycielem Polskiej Macierzy Szkolnej oraz Kasy im. Mianowskiego dla Osób Pracujących na Polu Naukowym. Zabiegał o pamięć o Mickiewiczu, wspierał literatów żyjących w ciężkich warunkach materialnych dzięki specjalnemu stypendium.
Pisarz przyjaźnił się z artystami
Był stałym bywalcem salonów towarzyskich i artystycznych. Przyjaźnił się z Adamem Chmielowskim, Stanisławem Witkiewiczem. Bywał u Heleny Modrzejewskiej i Jadwigi Łuszczewskiej (Deotymy). Cieszył się popularnością nie tylko wśród Polaków. Życie towarzyskie prowadził też za granicami kraju. Wtedy jednak meldował się pod obcym nazwiskiem, bo wolał by ludzie zajmowali się jego książkami, a nie osobą.
Henryk Sienkiewicz miał kompleksy
Podobno przejmował się bardzo niskim wzrostem oraz dziecinnym wyglądem. Niektórzy przypuszczają, że dlatego jednym z najważniejszych bohaterów „Trylogii” uczynił pana Michała Wołodyjowskiego. Kompleksy nie przeszkadzały mu jednak w uwodzeniu płci pięknej, był kobieciarzem. Poza tym, bardzo cenił męskie rozrywki, np. polowania, grę w karty i był nawet członkiem klubu sportowego.
„Quo vadis” przyniosło mu rozgłos
Sienkiewicz dzięki “Trylogii” był otaczany w Polsce kultem, ale to powieść z czasów Nerona przyniosła mu międzynarodowy sukces. Książka pobiła wszelkie rekordy popularności i utorowała mu drogę do Literackiej Nagrody Nobla. Inspiracją do napisania „Quo vadis” były wizyty w Rzymie, płótna Henryka Siemiradzkiego oraz „Antychryst” Ernesta Renana. Warto dodać, że Sienkiewicz był pierwszym polskim laureatem literackiego Nobla.
autor: Urocznica; źródła: ciekawostkihistoryczne.pl, culture.pl, czytamwszedzie.pl, czytajpl.pl, wikipedia.org, woblink.com, onet.pl; zdjęcia: Pixabay, obrazy “Henryk Sienkiewicz i jego wizje”, Czesław Tański , 1905 i “Portret Henryka Sienkiewicza”, Kazimierz Pochwalski, 1890, Wikipedia
Ignacy Krasicki – ciekawostki i cytaty
Bardzo dużo ciekawostek. A ja mam w niezbyt odległej przyszłości ochotę na zwiedzanie Oblęgorka. “Quo Vadis” to majstersztyk. No i oglądałem wiele razy amerykańską , monumentalną ekranizację i polską – w 2001 roku w kinie też. Pozdrawiam Urocznico 🙂
Też bym chciała kiedyś zobaczyć pałacyk Sienkiewicza w Oblęgorku, a “Quo Vadis” to piękna powieść, filmy też znam. 😉
Sporo ciekawostek!
“Trylogię” uwielbiamy. Mój mąż potrafi ją nawet cytować 🙂
Mój mąż też bardzo lubi “Trylogię”. 🙂
Wybitna postać literatury . Sporo opisałaś tu ciekawostek
To bardzo ciekawa postać. 🙂
Niezwykle znana postać w dziedzinie polskiej literatury.
Znany i lubiany. 🙂
Proszę, proszę, o większości nie miałam pojęcia! 🙂 Moja Mama uwielbia książki Sienkiewicza, ale moje wrażenia są mieszane.
Rozumiem, niektóre jego książki bardzo lubię, inne nieco mniej. 😉