Według serwisu Pinterest ten rok będzie należał do herbaty! Napój znalazł się wśród najważniejszych trendów kulinarnych oraz lifestylowych. Podobno to właśnie herbata będzie nas intrygować przez najbliższe 12 miesięcy… Zeszłoroczne przewidywania portalu potwierdziły się w 85%, można więc przypuszczać, że spora część nowych prognoz również znajdzie swoje potwierdzenie. Jak będzie z herbatą? Czas pokaże. Warto jednak sprawić, co mówi w tym temacie Pinterest.
Zdaniem popularnego portalu w 2022 roku zamiast po wieczornego drinka, wielu ludzi chętniej sięgać będzie właśnie po herbatę. I dobrze, a na pewno: zdrowiej!
Ponadczasowa klasyka
Pinterest twierdzi, że rozpoczynający się rok będzie powrotem do tradycji. Wrócimy do dawnych metod przygotowywania i podawania posiłków, zajrzymy do przepisów naszych babć oraz starych książek kucharskich. Najważniejsze będzie, by było tradycyjnie oraz domowo.
Portal mówi też, że w 2022 roku zwolnimy tempo. Postawimy na spacery na łonie natury oraz domowy relaks. W swoich czterech ścianach chętnie będziemy tworzyć małe oazy wypoczynku, w tym kąciki służące do oderwania się od codziennych trosk oraz odzyskiwania spokoju, m.in. pokoje biblioteczne.
Do tego wszystkiego… aromatyczny bursztynowy napój pasuje idealnie. Z tym właśnie kojarzy się herbata. Tien Yiheng pozostawił po sobie słowa, które doskonale pasują do tegorocznych trendów: „Herbatę się pija, by zapomnieć o hałasie świata”. Lisa See w książce „Herbaciana dziewczyna” zaznaczyła zaś: „Herbata przypomina nam, żebyśmy zwolnili tempo i uwolnili się spod presji nowoczesności”.
Five o’ clock tea
Według serwisu Pinterest przyjemności w 2022 roku będą nam dostarczać m.in. podwieczorki przy herbacie. W internetowych sklepach już widać wzrost zainteresowania zastawami do serwowania tego naparu. Modne też będzie podawanie do herbaty małych przekąsek i kanapeczek ułożonych na tacach.
Serwis zaznacza, że najczęściej wyszukiwanymi hasłami w internetowych wyszukiwarkach będą w tym roku m.in. „estetyka przyjęcia z herbatą”, „impreza z herbatą w stylu vintage”, „herbata butterfly pea” i „pomysły na herbatę”. Herbaciane ceremonie staną się zaś dla nas relaksem, chwilą oddechu i estetycznym rytuałem.
Herbata po polsku
Ciekawe czy herbaciany trend widoczny będzie też u nas. I na jaką skalę? Nietrudno zauważyć, że w internetowych przestrzeniach kraju większą popularnością cieszy się kawa. Mimo to, według różnych statystyk Polacy spożywają sporo herbaty. Sięgamy po nią kilka razy dziennie. W Europie należymy do krajów o najwyższym jej spożyciu. Wysoko plasujemy się też w globalnych zestawieniach!
Najstarsze polskie wzmianki o herbacie pochodzą z II połowy XVII wieku. W 1662 roku Jan Kazimierz Waza prosił w liście swą małżonkę Marię Ludwikę, by zechciała napisać do Francji z pytaniem „ile należy wziąć herbaty i ile cukru dla tych, co chcą jej używać”. Od stuleci doceniamy też jej dobroczynny wpływ na zdrowie. Dowodzi tego polska nazwa używki, stworzona od łacińskiego słowa herba – ziele, zioło.
Podobno w Europie (i u nas także) coraz większą popularnością cieszą się herbaciane przyjęcia. Odżywa savoir-vire. „Jak pić herbatę z klasą?”: możliwe, że będzie to jedno z ważniejszych lifestylowych pytań roku.
Na tym blogu można znaleźć sporo różnych tekstów dotyczących bursztynowego naparu. Polecam m.in. recenzję „Księgi herbaty” Kakuzo Okakury czy tekst, w którym znajdziecie cytaty o herbacie. Uwielbiam ten napój. Piję herbatę częściej niż kawę. Dla mnie trendy 2022 brzmią świetnie, a dla Was?
autor: Urocznica, źródła: horecatrends.pl, zwieciadlo.pl, wiadomosci.onet.pl, portalspozywczy.pl, zdjęcia: Pexels
Ciekawy post Urocznico 🙂 . Piję dużo zielonej, bez cukru. W olbrzymich ilościach. Kawa tylko z rana , mało rozpuszczalnej, mało wrzątku – i – dużo mleka 🙂 . Serdecznie pozdrawiam 🙂 .
🙂