Piękny zapach, kolor, właściwości. Kwitnące pola lawendy to jeden z najpiękniejszych obrazów natury. Ten widok zapada w pamięć i przywołuje miłe wspomnienia oraz skojarzenia. Wszyscy wiemy, że owe fioletowe kwiaty cieszą oczy… Roślina ta ma też szerokie zastosowanie! To kwiat dla duszy i ciała. Co ciekawego kryje w sobie lawenda? Lato to czas tej rośliny, zapraszam więc na kolejną garść zielonych ciekawostek.
Czy lawenda jest wieloletnia? Jakie ma zastosowanie ten kwiat? Co oznacza lawenda? Kiedy kwitnie ta roślina? Czy lawenda jest jadalna? Tu znajdziecie odpowiedź na te popularne pytania.
Spis treści:
Lawenda: roślina ciepłolubna
Lawenda to roślina z rodziny jasnotowatych. Obejmuje 41 gatunków. Jej ojczyzną są rejony basenu Morza Śródziemnego. Można ją spotkać w Europie, Afryce, Azji i na Półwyspie Indyjskim. Legenda głosi, że roślinę tę można było spotkać także w rajskim ogrodzie Adama i Ewy.
Lubi miejsca nasłonecznione i ciepłe, żyzne, przepuszczalne gleby. Wymaga odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Lubi delikatny wiatr. Nie rośnie tam gdzie jest zbyt wilgotno i ciemno. Warto pamiętać, że lawenda to też roślina przyjazna pożytecznym owadom. Wabi liczne pszczoły, trzmiele i motyle. Z drugiej strony – odstrasza komary, meszki oraz mole.
To roślina wieloletnia. Kwitnie od czerwca do października. Gdzie najlepiej posadzić lawendę? Niektóre gatunki są przystosowane do polskiego klimatu. Można ją sadzić w ogrodach, na balkonach i tarasach. Lawenda w doniczce to dobry pomysł. Uważa się, że ten kwiat w domu zapewnia szczęście i dostatek.
Lavandula: lek, kosmetyk, dekoracja
Biblia podobno wspomina lawendę jako święte ziele, używane w Świątyni Jerozolimskiej. Uważa się, że roślinę w Europie rozpowszechnili mnisi, którzy byli zachwyceni jej leczniczymi właściwościami. Aromatyczne kwiatostany mają szereg zalet! Lawenda to roślina ozdobna, miododajna, lecznicza i kosmetyczna. Stosowana także jako przyprawa. Jest blisko spokrewniona z rozmarynem, szałwią i tymiankiem.
Bukieciki lawendy sprzedawano masowo podczas średniowiecznych epidemii, by odstraszyć zarazę. Dawniej używano jej też do perfumowania ubrań, pościeli czy odstraszania owadów. Wciąż takie zastosowanie lawendy jest bardzo popularne. Roślina to królowa aromaterapii!
Kąpiele lawendowe kochali dawni Rzymianie. Nic dziwnego. Olejek lawendowy ma właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne, pomaga się zrelaksować oraz odprężyć. Wycisza i uspokaja. Poza tym, w składzie rośliny są prozdrowotne składniki. Lawenda łagodzi stany zapalne skóry, wygładza i rozjaśnia cerę. To naturalny środek odstraszający mole i komary.
Popularna jest suszona lawenda. Sprawdza się w kosmetyce (np. kąpiele stóp). Wspaniale nadaje się też do różnych dekoracji w stylu naturalnym (bukiety, wianki) i aromatyzowania, odświeżania pomieszczeń (woreczki lawendowe, saszetki do szafy, potpourri).
Aromatyczna lawenda w kuchni
Miłośnicy rośliny zauważają, że liczba jej zastosowań rośnie, a pomysły biznesowe budzą podziw i… apetyt. Lawenda jest jadalna. To zioło kulinarne. Idealne do dań wytrawnych i deserów. Lawenda znalazła zastosowanie głównie w kuchni francuskiej, hiszpańskiej i włoskiej, ale obecnie jest popularna na całym świecie.
Ze względu na intensywny zapach należy używać ją jednak w niewielkich ilościach. Nadaje się do mięs, makaronów, chleba, dań z grilla, sałatek, sosów, win, octów. Doskonale sprawdza się w deserach i wypiekach!
W Polsce szczególnie cieszy się popularnością jako składnik słodkości. Mamy m.in. popularne miody lawendowe, lemoniady z fioletowymi kwiatami, pączki z kremem lawendowym, a nawet bezy i inne kwiatowe desery.
Fioletowa roślina na szczęście
Lawenda oznacza oddanie, sukces i szczęście, dobrą passę. To roślina magiczna. Przynosi pogodę i spokój. Miłośnicy ezoteryki uważają, że roślina ma działanie ochronne. Pomaga w odzyskaniu harmonii i uzdrawia relacje z bliskimi. Wytwarza wokół siebie pozytywną aurę.
Niektórzy uważają, że sprawdza się w magii miłosnej. Przyciąga rzekomo uczucie. To też symbol urodzaju, bogactwa. Podobno noszona przy sobie przywołuje pieniądze oraz dostatek. Nadaje się też do używania w procesach uzdrawiania ciała i ducha. Pomaga spełniać życzenia. Z pewnością lawenda przywołuje miłe skojarzenia i ma wiele pozytywnych cech. Nic dziwnego, że jest tak lubiana! Rozległe pola lawendowe są zaś wspaniałą atrakcją turystyczną. Najsłynniejsze zlokalizowane są w Prowansji, ale w Polsce także mamy podobne miejsca.
To także piękna inspiracja. Od wieków jest natchnieniem ludzi sztuki. Utrwalają ją malarze, pisarze i poeci. Na koniec: cytat. “I oto idę pośpiesznie, skąpana w blasku księżyca,/ Tam, kędy serce prowadzi, w stronę magicznej polany,/ Gdzie nowa czeka mnie baśń i czar jeszcze nierozpoznany,/ Ale lawenda przyrzekła, że będzie czym się zachwycać…”. Jolanta Maria Dzienis, „Lawenda”
autor: Urocznica, źródła: „Sekretny język drzew”, wrozka.com.pl, weranda.pl, bonavita.pl, mariwa.pl, stagranezoteryczny.pl, zdjęcia: Pixabay
Recenzja: olejek eteryczny lawendowy EcoFlores
W 2018 roku korzystałem z olejków lawendowych do kąpieli. Były zamawiane. Faktycznie, relaksowały. Pozdrawiam Urocznico, wczoraj wróciłem znad Morza, przejechaliśmy obok Szczecina 🙂 .
Olejek lawendowy ma bardzo wszechstronne zastosowanie. 🙂
Uwielbiam ten zapach 🙂
Ja też. 🙂