Brutalność rynku pracy, rzeczywistość współczesnej Japonii, samotność człowieka… „Lekka praca nie istnieje” to jedna z ciekawszych nowości na polskim rynku książki. Publikacja ta niedawno została wydana przez GlowBook i zdecydowanie warto zwrócić na nią uwagę. To lektura oryginalna, zaskakująca, dająca do myślenia. Zapraszam na recenzję.
„Choć człowiek niejednokrotnie narzeka na pracę, nie może się bez niej obejść”: trafnie zauważył kiedyś Antoni Kępiński. O tym właśnie jest „Lekka praca nie istnieje”, choć nie tylko.
Praca drugim domem
Praca budzi czasem problemy, frustracje i wątpliwości. Wypalenie zawodowe może dopaść każdego. Tego właśnie doświadcza główna bohaterka książki. Młoda Japonka po kilkunastu latach pracy w jednym miejscu decyduje się na zmianę i szuka nowego zatrudnienia.
Stres, zmęczenie oraz wypalenie kierują ją w całkowicie nowe rejony zawodowe. Kobieta próbuje swoich sił w biurze monitoringu, wymyślaniu haseł reklamowych, rozwieszaniu plakatów… Jednak każda praca, nawet pozornie najprostsza, to ogrom obowiązków, odpowiedzialności oraz wysiłku.
„Zgryźliwy komentarz do wartości zatrudnienia”: napisał o książce „New York Magazine”. Losy głównej bohaterki oraz innych postaci tej opowieści mogą być bliskie wielu czytelnikom. Ta historia sporo mówi w temacie pracy, a także porusza kwestię jej miejsca w życiu człowieka.
Humor, realizm, niezwykłość
Książka jest napisana z lekkością, ale dotyka ważnych problemów. „Lekka praca nie istnieje” to opowieść o poszukiwaniu pracy, sensu, spełnienia. Poza tym, obraz konsumpcyjnego stylu życia, współczesnego świata oraz podążania własną drogą. Książka przedstawia realia społeczno-ekonomiczno-kulturowe Japonii, ale pozostawia też trochę miejsca na niezwykłość w szarej codzienności.
„Surrealistyczne, a często także prześmieszne”: tak opisał tę lekturę „The Boston Globe”. To historia napisana „pół żartem, pół serio”. Realizm łączy z tym, co zabawne, absurdalne, nietypowe. Książka jest też wielowątkowa, wielotematyczna. Porusza się między różnymi gatunkami literackimi. Przede wszystkim, napisana jest z humorem, wnikliwością, mądrością.
Mimo japońskich realiów, książka porusza tematy i problemy uniwersalne. Wzloty oraz upadki w pracy, codzienne życie, relacje międzyludzkie… Lektura ta daje do myślenia. Pobudza refleksję. Prócz tego, dobrze się ją czyta. Dlatego to pozycja, która może trafić do gustu szerokiego grona odbiorców!
Uniwersalne przesłanie
„Lekka praca nie istnieje” jest ciekawym przykładem literatury japońskiej. Autorka książki, Kikuko Tsumura, to laureatka nagrody im. Akutagawy, prestiżowego wyróżnienia dla młodych pisarzy. W pracy doświadczyła mobbingu, co przełożyło się na jej twórczość. „Lekka praca nie istnieje” jest książką napisaną z przymrużeniem oka, ale szczerą oraz życiową. To jej siła.
Rozwój, aspiracje, marzenia, ale też rozczarowania, porażki, niespełnione potrzeby… To opowieść o pracy, ale i poszukiwaniu swojego miejsca w świecie. Książka dobrze pokazuje różne rozterki targające współczesnymi ludźmi. Może skłaniać do przemyśleń, jak również być inspiracją. Przypomina, że warto pracować uczciwie, jednocześnie umiejąc zachować dystans do naszego życia zawodowego.
Jak stwierdziła główna bohaterka: „Mając za sobą pięć różnych prac w tak krótkim czasie, jedno wiedziałam dobrze: tak samo jest ze wszystkim innym. Nigdy nie wiesz, co cię czeka, bez względu na to, co robisz. Po prostu daj z siebie wszystko i miej nadzieję, że będzie dobrze. Miej nadzieję, że wszystko ułoży się po twojej myśli”.
Tytuł: „Lekka praca nie istnieje”
Autor: Kikuko Tsumura
Tłumaczenie: Paweł Szadkowski
Wydawnictwo: GlowBook
Rok wydania: 2023
*współpraca reklamowa
autor: Urocznica, zdjęcia: mat. prasowe wyd., Pexels
Recenzja: „Krzywym pługiem” Itamar Vieira Junior
Brzmi ciekawie. 🙂
🙂
Ciekawe. Chętnie zapoznam się z tą książką
Polecam.
Ja też się z chęcią zapoznam z tą książką, w dalszej lub być może bliższej przyszłości ;-). Pozdrowienia Urocznico 🙂 .
Koniecznie, warto!
Po zapoznaniu się z tytułem i autorem ksiązki myślałam, że opowiada ona o karoshi (śmierci z przepracowania)
Wygląda jednak, że jest to lżejsza pozycja 🙂
Zachęcam do lektury, to naprawdę ciekawa książka.
Moja praca przed samym przejściem na emeryturę była już dla mnie bardzo stresująca, więc nie będę wracać do tamtych klimatów 🙂
🙂
Ciekawie się zapowiada. Ta książka może mieć też w pewnym sensie działanie terapeutyczne, ponieważ pokazuje nam że nie jesteśmy sami z naszymi emocjami odnośnie pracy. A może źle zinterpretowałam Twoją recenzję ? 🤔
Jak najbardziej, dobrze. 🙂
Ciekawa publikacja. Też uważam, że zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym trzeba dawać z siebie wszystko i mieć nadzieję, że będzie dobrze.
Myślę podobnie. 🙂
Praca to temat rzeka. Książka wydaje się być ciekawą. Mi się wydaje, że Polacy bardzo dużo pracują, ale Japończycy podobno jeszcze więcej…
O tak, zachęcam do lektury książki.
Fajnie jakby pasja była naszą pracą, ale nawet wtedy trzeba poświęcić dużo czasu i energii
Zachęcam do przeczytania książki. 🙂
Ciekawy tytuł ☺
To fakt. 🙂
Ja raczej nie sięgam po tego typu pozycje 🙂
Warto czasem poszerzyć horyzonty czytelnicze. 😉