„Gdy jest pogoda, szumi woda, tak nam mało brak do szczęścia!”: to słowa Ludwika Starskiego z piosenki „Ach, jak przyjemnie”. Mamy maj, jest słonecznie, a moje miasto leży nad wodą! Zabieram więc Was na kolejną przechadzkę miejską. Tym razem nad Odrę. Oto widok Szczecina z Łasztowni.
We wczorajszy ciepły wieczór wraz z mężem wybraliśmy się na spacer nad wodą. Swoje kroki skierowaliśmy na bulwary, a dokładniej Łasztownię, by móc podziwiać tam panoramę miasta. Był to bardzo miły spacer, więc postanowiłam podzielić się z Wami jego fragmentem. Widok Szczecina z Łasztowni to jeden z ikonicznych obrazów miasta, znany na całą Polskę.
Spis treści:
Miasto nad Odrą
Łasztownia to wyspa rzeczna. Unikalna i oryginalna. W ciągu ostatnich lat zmieniła się nie do poznania. Rozciąga się z niej piękny widok na panoramę Szczecina. Ta kiedyś zamknięta portowa wyspa, dziś jest zakątkiem tętniącym życiem!
To miejsce wyjątkowe. Łasztownia zaliczana jest do ulubionych miejsc spacerowiczów i turystów. Mówi się, że to nowe serce miasta. Zakątek ten wciąż dynamiczne się rozwija. Kusi wieloma atrakcjami, ale najbardziej lubię to miejsce za piękny widok.
Panorama Szczecina
Wystarczy na chwilę przystanąć, by zobaczyć miasto jak z pocztówek oraz obrazów. Uwielbiam patrzeć z Łasztowni na drugi brzeg. Przyciągają wzrok budynki Starego Miasta. Pięknie prezentują się m.in. Zamek Książąt Pomorskich i Wały Chrobrego.
Kiedy patrzę na Szczecin z Łasztowni od razu przypominają mi się obrazy znanych lokalnych malarzy XIX-wiecznych – Augusta Ludwiga Mosta i Ludwiga Eduarda Lütkego. Mam tu na myśli „Widok Szczecina z Łasztowni Stoczniowej” Mosta z 1847 roku, dostępny w Muzeum w Greifswaldzie. A także „Widok Szczecina z Łasztowni na zamek i kościół św. Jakuba” oraz „Widok Szczecina pomiędzy kościołem św. Jana i Mostem Długim” Lütkego, dostępne w naszym Muzeum Narodowym w Szczecinie.
Tamte obrazy przywołują dawną magię miasta. Obecny widok także budzi nostalgię, ale również uczucie obcowania z historią oraz nowoczesnością.
Zabytkowy budynek Izby Celnej
Prócz panoramy Szczecina, w tamtym miejscu lubię jeszcze szczególnie jedną lokalizację. Na Łasztowni, przy ulicy Energetyków 55, obok Mostu Długiego, znajduje się zabytkowy budynek Izby Administracji Skarbowej. Urząd Celny stanowi charakterystyczny akcent architektoniczny okolicy. Ponad 100-letnia budowla ma cechy neorenesansowe i budzi zaciekawienie elementami dekoracyjnymi. Teraz częściowo skryta jest wśród liści i kwiatów kasztanowca.
Ten zabytek już z daleka przyciąga wzrok! Wystarczy jednak spojrzeć w górę, by zobaczyć, że tam jest jeszcze ciekawiej. Gmach Izby zdobią bowiem humorystyczne płaskorzeźby. Nad wejściem do budynku czuwa kupiec. Uśmiechnięty, jeszcze ze swoim dorobkiem. Z drugiej strony – nad wyjściem ten sam pan, lecz mina już inna – bez uśmiechu. Kupiec uiścił należną zapłatę.
Bardzo lubię ten zabytek, więc tutaj także o nim wspominam, ale Łasztownia to jeszcze wiele innych budowli i atrakcji… W tym m.in. Dźwigozaury, Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia czy nowoczesne Morskie Centrum Nauki. Znajduje się tu również port jachtowy.
Lokalna atrakcja turystyczna
Kto ze Szczecina – ten wie. Kto tutaj był choć przejazdem – także. A innych, jeśli będą w okolicy, zachęcam do spaceru nad Odrą. To jedno z najlepszych miejsc do rozpoczęcia wycieczki po tym mieście! Miejsce spotkań oraz licznych wydarzeń.
Wybierzcie się na Bulwary Szczecińskie. Ten ciągnący się wzdłuż Odry chodnik z kawiarniami, restauracjami oraz łowiskami i oczywiście panoramicznymi widokami, warto znać. Łasztownia czeka! Polecam szczególnie spacery poranne i wieczorne. Zostawiam kilka zdjęć. Chętnie przesłałabym też zapach czekolady, bo umila on przechadzki w tamtejszej okolicy (tuż obok znajduje się fabryka Gryf), ale niestety nie mogę.
autor: Urocznica, źródła: m.in. pomeranica.pl, visitszczecin.eu, zabytek.pl, szczecin.wyborcza.pl, zdjęcia: archiwum prywatne (maj 2022)
Recenzja: „Szczecin przełomu wieków XIX/XX” Roman Czejarek
Moim marzeniem jest kiedyś odwiedzić Szczecin 🙂
Bardzo ciekawe informacje zawarłaś w tym wpisie 🙂
Pozdrawiam serdecznie
Wpadnij do nas koniecznie. 🙂
Piękne zdjęcia Urocznico. Jakie to miasto jest niezwykłe ! Być może w lipcu uda mi się tam wreszcie być, pozdrawiam 🙂 .
Zachęcam do odwiedzenia Szczecina. 🙂