„Ajurweda uczy nas słuchania własnego ciała i odżywiania się w harmonii z porami roku, co stanowi podstawę aktywnego dbania o zdrowie i o siebie”: napisała w swojej książce Emily L. Glaser. To certyfikowana praktyczka ajurwedy i pielęgniarka kliniczna, zdobyła także doświadczenie w sztuce kulinarnej. W swojej pracy łączy mądrość i tradycje Zachodu oraz Wschodu. Jak w prosty, przyjemny sposób zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie? Sekret w dużej mierze tkwi w tym, co jemy! O tym właśnie jest przewodnik „Podstawy ajurwedy dla kobiet”. Zapraszam na recenzję!
Jesteś tym, co jesz. Dieta ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Jeśli więc interesujesz się zielonym stylem życia, lubisz poszerzać horyzonty, być może „Podstawy ajurwedy dla kobiet” to książka dla Ciebie.
Umysł – ciało – duch
Ajurweda jest praktykowana w Indiach od ponad 5 tysięcy lat. To holistyczny system uzdrawiania, który opisuje ludzi jako połączenie ciała, umysłu i duszy. Termin „ajurweda” jest złożeniem słów „ajuh”, czyli „życie” oraz „weda” – „wiedza o życiu” lub „przebieg życia”.
Ajurweda powstała jako nauka medyczna poświęcona zdrowiu i zapobieganiu chorobom. Uznawana jest za najstarszy system leczniczy na świecie. Do zdrowia podchodzi holistycznie. Nazywana bywa matką medycyny. Coś w tym wszystkim jest… Światowa Organizacja Zdrowia w pełni uznaje ajurwedę za naukę medyczną.
Częścią tego starohinduskiego systemu leczniczego, jest dział poświęcony zdrowiu kobiety. Ajurweda uczy życia w harmonii z naturą, dokonywania świadomych wyborów oraz traktowania siebie z miłością. Postrzega zdrowie kobiety jako połączenie nie tylko sfery fizycznej, lecz także emocji, umysłu i ducha.
Do tego wszystkiego odwołuje się właśnie książka „Podstawy ajurwedy dla kobiet”. To ciekawa publikacja. Połączenie poradnika i książki kucharskiej. Zawiera mnóstwo przydatnych informacji, zaleceń, przepisów. Co dokładnie?
Jedzenie ma znaczenie
„Podstawy ajurwedy dla kobiet” to bardzo przystępna i przejrzysta książka o ajurwedzie. Sięga do starożytnej mądrości oraz wiele mówi o mocy jedzenia jako lekarstwa. Pomaga zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie. Książka zawiera przepisy, specjalne menu, a także kulinarne remedia na powszechne dolegliwości.
Publikacja pomaga poprawić kondycję fizyczną i psychiczną. To dobre źródło inspiracji oraz pomysłów na tworzenie zdrowych posiłków. Wśród gotowych przepisów jest wiele pyszności. Koktajl cynamonowo-daktylowy, kremowa zupa z cukinii, pudding kakaowy, zielona fasolka z brokułami w sosie, amarantus z przyprawami, pieczone gruszki z cynamonem i orzechami włoskimi, gryczanka, imbiriada, zupa buraczana, pieczony batat na ostro, kokosowe mango lassi, herbata z lukrecji z przyprawami korzennymi… Oto kilka potraw z książki.
Ajurweda kładzie nacisk na jedzenie sezonowe, zgodne z porami roku, cyklami Matki Natury. Stawia się tu głównie na produkty lokalne, świeże i organiczne. Książka Emily L. Glaser podpowiada, jakie zmiany wprowadzić w sposobie odżywiania, aby poprawić ogólną kondycję organizmu.
Wszystko to nasuwa skojarzenia z ojcem medycyny, Hipokratesem, oraz jego wieloma mądrymi myślami. To on przecież stwierdził: „Twoje pożywienie powinno być lekarstwem, a twoje lekarstwo powinno być pożywieniem”.
Kuchnia ajurwedyjska dla kobiet
„Podstawy ajurwedy dla kobiet” to krótki przegląd zasad medycyny staroindyjskiej, wiele informacji o mocy płynącej z żywności, a także mnóstwo smakowitych przepisów. W tym: kulinarne remedia na bezsenność, przeziębienie, bóle miesiączkowe, alergie, gorączkę, stres i zmęczenie… Można tu znaleźć wiele myśli, porad oraz przepisów uniwersalnych! Publikacja jest ładnie wydana, przejrzysta, ciekawa, a do tego ma bibliografię.
To idealna książka dla tych, którzy są zainteresowani medycyną naturalną, zdrowym odżywianiem oraz poszerzaniem horyzontów. Szczerze polecam! PS Idę sobie właśnie zrobić herbatę imbirową z przyprawami. Napój ma działanie rozgrzewające, kojące oraz łagodzące. Nawadnia, wzmacnia odporność, pomaga zwalczać infekcje, działa przeciwzapalnie. Doskonale wpływa na ciało, mózg i serce. Przepis oczywiście w książce…
Tytuł: „Podstawy ajurwedy dla kobiet”
Podtytuł: „Wykorzystaj moc jedzenia, detoksu i codziennych rytuałów dla zdrowia i dobrego samopoczucia”
Autor: Emily L. Glaser
Tłumacz: Urszula Musyl
Wyd.: Wydawnictwo Kobiece
Rok wydania: 2024
*współpraca reklamowa (barterowa)
Interesujecie się ajurwedą? Lubicie poradniki zdrowotne? Dajcie znać w komentarzach!
autor: Urocznica, zdjęcia: Pexels, mat. prasowe
Recenzja: „Zdrowie doskonałe” dr D. Chopra
Będę wiedział, komu polecić tę publikację. Pozdrawiam Urocznico.
🙂
Kiedyś byłam sceptycznie nastawiona, ale coraz przychylniej patrzę na ajurwedę
Nie ze wszystkim musimy się zgadzać, ale na pewno wiele z ajurwedy można wyciągnąć, choćby smaczne i zdrowe przepisy. 🙂
to coś dla mej mamy
🙂
Wiem, komu polecę tę publikację. To będzie na pewno trafiona propozycja.
Super.
Z chęcią bym zajrzała do tej książki, jestem bardzo ciekawa ajurwedyjskiego jedzenia 😊
Warto skorzystać z tych przepisów. 🙂
Nigdy jakoś bliżej nie interesowałam się tym zagadnieniem…
Ale, kto wie?
Na pewno warto poszerzać horyzonty i próbować różnych smaków. 🙂
Bardzo ciekawa książka, ayurweda znana od wieków, ale ciągle jeszcze nieznana poza Indiami 🙂
To już coraz popularniejszy u nas temat. 🙂
Cenie sobie podejście do człowieka jako do całości
Ja też. 🙂
Tym bardziej mnie zainteresowała, że adresowana jest do kobiet, więc przede wszystkim uwzględnia ich potrzeby.
Pozdrawiam
Zachęcam do lektury. 🙂
Wieki temu coś słyszałem o tym ruchu/prądzie w życiu. Na pewno jak zadba się o to co jemy, to możemy wpływać na nasze zdrowie, humor i wiele innych elementów życia.
Dzięki za uznanie dla zdjęć. 🙂
Zdzisław Beksiński należy do moich najbardziej ulubionych twórców.
Pozdrawiam!
mozaikarzeczywistosci.blogspot.com
Zdecydowanie. Jesteś tym, co jesz…
Bardzo ciekawy wpis 🙂 NIe słyszałam wcześniej o ajurwedzie ^^
Zachęcam do lektury książki. 🙂
Mam jakieś dwie książki o ajurwedzie, jednak jakoś mnie nie przekonują.
Twój post jest na tyle ciekawy, że chyba do nich wrócę.
Nie trzeba się ze wszystkim zgadzać, wiadomo, ale pewne mądre myśli można z ajurwedy wyciągnąć. Jedzenie sezonowe, holistyczne podejście do zdrowia, korzystanie z rozgrzewających przypraw… To wszystko jest warte uwagi. 🙂