Czas żniw, gorącego słońca i kwitnących lip. Pełnia lata. Zaczął się lipiec, siódmy miesiąc roku, który ma 31 dni. Z tej okazji zapraszam na kolejny zbiór fragmentów tekstów prozatorskich i lirycznych, a także złotych myśli oraz powiedzonek. Oto przysłowia i cytaty na lipiec.
W lipcu kwitną piękne letnie kwiaty, m.in. lilie, malwy, ostróżki, tawuły, nagietki, lawendy, kosmosy. Nazwa miesiąca (dawniej lipień) pochodzi od kwitnących lip. Miesiąc podobnie nazywa się w j. ukraińskim oraz białoruskim. Poniżej znajdziecie przysłowia i cytaty na lipiec.
Spis treści:
Przysłowia na lipiec
Różnorodne przysłowia o lipcu można znaleźć np. w „Księdze przysłów, przypowieści i wyrażeń przysłowiowych polskich” S. Adalberga. Jedno z polskich znanych powiedzeń brzmi „Upały lipcowe wróżą mrozy styczniowe”. Jakie inne przysłowia na lipiec znamy?
- „Czego lipiec i sierpień nie dowarzy, tego wrzesień nie usmaży”.
- „Kto w lipcu patrzy chłodu, nacierpi się w zimie głodu”.
- „Miesiąc lipiec musi przypiec i ostatki mąki wypiec”.
- „Lipcowe upały – wrzesień doskonały”.
- „Kiedy lipiec daje deszcze, długie lato będzie jeszcze”.
Cytaty na lipiec
Lipiec to ciekawy miesiąc. Inspiruje różnych ludzi słowa i pióra, zarówno poetów, jak też prozaików. Świadczą o tym liczne cytaty o lipcu. Oto kilka przykładów. Teksty o lipcu często mówią o przyrodzie, pogodzie i letniej aurze.
- „Lipiec, lipiec/ pełen skrzypiec./ Skrzypce pełne miodu”. Teresa Ferenc, „Lipiec”
- „Pachną lipce – Reymontowskie/ i zwyczajne/ pełne rowy kwietnej piany/ miododajnej”. Jarosław Iwaszkiewicz, „Lipiec”
- „Pamiętasz, Nieobecna…? Był lipiec. Mokry, zszarzały, listopadowy lipiec. Odprowadziłem cię do tramwaju. Ni stąd, ni zowąd wymalowałaś mi swój numer telefonu szminką na czole”. Jarosław Borszewicz, „Mroki”
- „Lipiec kochamy z tej racji,/ że jest miesiącem wakacji;/ można przeto o tej porze/ na plażę jechać nad morze”. Józef Antoni Birkenmajer, „Lipiec”
- „Chodź ze mną prędko na pola, świat się upałem zalewa,/ I my pić będziem ostrożnie słoneczne wino błyszczące,/ Usta otworzym szeroko, drżące rozewrzem ramiona,/ I wchłoniem słodkie przestrzenie, krwią i zbożami pachnące”. Jerzy Liebiert, „Lipiec”
- „Szumi na niwie zboże,/ Szumi, jak wielkie morze,/ A między zbożem chodzą/ Białe anioły Boże”. Artur Oppman, „Lipiec”
- „Bo już lato, lipiec. Ptaki skończyły gody, owady tylko w skwarze hulają i brzęczą”. Maria Rodziewiczówna, „Lato leśnych ludzi”
- „W kółko, w kółko/ Lataj pszczółko,/ Wszędy, wszędy kwiatów w bród,/ Kwitną lipy, kwitnie błonie,/ Kwitną ludzkie serca w łonie —/ Zbieraj pszczółko miód!”. Marian Galewicz, „Lipiec”
- „Lipiec dobiegł końca i odszedł tam, dokąd odchodzą zużyte miesiące. Potem połowa sierpnia podążyła w jego ślady. Niedługo skończy się lato…”. Richard Bachman, „Blaze”
- „Litewski lipiec zaszumiał tam stary,/ I białe kowieńskie miody”. Maria Konopnicka, „Pszczelarkom polskim”
PS Lubicie ten miesiąc? A może znacie inne przysłowia i cytaty na lipiec? Podzielcie się nimi koniecznie w komentarzach.
autor: Urocznica, źródła: Wikiquote.org, wikisource.org, poezja.org, lubimyczytac.pl, wolnelektury.pl, zdjęcia: Pixabay
Przysłowia, fragmenty piosenek i cytaty o lecie
Cytaty piękne. Nie cierpię jednak lata, chociaż że jest z maja 😉 Ale noce coraz krótsze. Niegdyś – jak już wspomniałem – zajmowałem się Południcami. Ponoć w zbożu szalały, szalały. Pozdrawiam serdecznie 🙂
Lato również nie jest moją ulubioną porą roku, ale ma swoje zalety. Mitologia i demonologia słowiańska są bardzo ciekawe. 🙂
Lipiec to mój ulubiony miesiąc 🙂
Z pewnością to miesiąc ciekawy. 🙂