Zbliżają się tłusty czwartek i walentynki, czyli dwa bardzo słodkie dni. Według statystyk Polacy uwielbiają pączki. W tłusty czwartek zjadają około 100 milionów tych słodkości, czyli mniej więcej 2,5 sztuki na głowę. Z kolei w walentynki chętnie obdarowują się słodyczami, szczególnie w kształcie serduszek. Z tej okazji zapraszam na subiektywny zbiór, który prezentuje wybrane cytaty o ciastach, słodyczach i deserach. Do tego – kilka ciekawostek o naszych słodkich preferencjach.
96% Polaków kupuje słodycze. Prawie połowa z nas sięga po nie bez specjalnej okazji, tylko dlatego, że je lubi. Kobiety najczęściej by poprawić humor, a mężczyźni – żeby dodać sobie energii. Oczywiście warto pamiętać o umiarze i zdrowszych zamiennikach, bo wszystko w nadmiarze szkodzi, ale końcówka karnawału to czas przyjemności, zapraszam więc do lektury paru faktów oraz mnóstwa słodkich cytatów o ciastach, słodyczach i deserach.
Polacy lubią słodkości
Niemal co czwarty Polak je słodkie przekąski codziennie, a ponad 40% sięga po nie kilka razy w tygodniu. Słodycze kojarzą się nam z przyjemnością, chwilą dla siebie, to także metoda na poprawę humoru. Bardzo lubimy czekoladę, wafelki i batoniki. Coraz chętniej sięgamy po ciastka. Do kawy, w domu, szkole, w przerwie podczas pracy. Polacy lubią dzielić się przekąskami, a ciastkiem bardzo łatwo kogoś poczęstować. Według statystyk każdy z nas rocznie zjada ich około 4 kg w ciągu roku. Co więcej, po słodkości chętniej sięgamy w chłodniejsze miesiące niż w ciepłe.
Słodki smak, duża zawartość cukru. Cukierki, czekolada, ciastka, wafelki, batony, galaretki, żelki… Każdy ma swoje ulubione słodkości. Przyjemnie przyjrzeć się im w słodkich cytatach.
Cytaty o ciastach, słodyczach i deserach
Niektóre kojarzą się nam ze świętami, rodzinnymi spotkaniami oraz miłymi wspomnieniami. Sporo cytatów o słodyczach przeszło do historii. Maria Antonina rzekomo powiedziała: „Nie mają wystarczająco dużo chleba? Ależ w takim razie niech jedzą ciastka!”. Papież Jan Paweł II wspominając młodość: „A po maturze chodziliśmy na kremówki”.
Niektóre słynne cytaty o ciastach, słodyczach i deserach znamy z literatury, filmów oraz seriali. Adam Mickiewicz w naszej epopei narodowej, „Panu Tadeuszu” sporo uwagi poświęca jedzeniu i piciu, także słodkościom: „Te półmiski kontuzów, arkasów, blemasów,/ Z Ingredyjencyjami pomuchl, figatelów,/ Cybetów, piżm, dragantów, pinelów, brunelów”.W tym opisie pojawiają się m.in. rodzynki, suszone śliwki i galaretka migdałowa. Słynny jest cytat z Forresta Gumpa o życiu jako pudełku czekoladek, czy opis smaku magdalenek u Marcela Prousta. Poniżej znajdzie fragmenty utworów literackich i słowa znanych ludzi. Poza tym: różne cytaty znalezione w internetowej sieci.
- „Życie jest niepewne. Najpierw zjedz deser”. Ernestine Ulmer
- „Kazia wytłumaczyła sobie, że gdy gość ją zastał w domowym stroju, przebierać się nie ma racji. Nalała mu tedy herbaty, przysunęła ciasto i usiadła na swym miejscu, oznaczonym pękiem kluczy”. Maria Rodziewiczówna, „Wrzos”
- „Jak powszechnie wiadomo, domowe ciasta nie zawierają kalorii”. Richard Osman, „Morderców tropimy w czwartki”
- „– Nie tak szybko. Najlepsze jeszcze przed nami. Miała na myśli deser. Tak samo można podchodzić do życia”. Regina Brett, „Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu”
- „Każdy mężczyzna lubi słodycze, ale tylko prawdziwi mają odwagę się do tego przyznać”. Sławomir Borewicz, serial „07 zgłoś się”
- „Melanio — odezwała się do kucharki — ciasto gotowe, mogłabyś, jak sądzę, upiec brioszek. Panienka wstanie najwcześniej za jakie pół godziny, miałaby więc coś świeżego do czekolady. To by dopiero była dla niej niespodzianka!”. Emil Zola, „Germinal”
- „Terapeuta powiedział mi, że sposobem na prawdziwy wewnętrzny spokój jest kończenie tego, co się zaczęło. Jak na razie skończyłem dwie paczki M&M’sów i czekoladowe ciasto. Od razu czuję się lepiej”. Dave Barry
- „Dopóki jest ciasto, jest nadzieja. A ciasto jest zawsze”. Dean Koontz, „Przepowiednia”
- „(…) matka widząc, że mi jest zimno, namówiła mnie, abym się napił wbrew zwyczajowi trochę herbaty. Odmówiłem zrazu; potem, nie wiem czemu, namyśliłem się. Posłała po owe krótkie i pulchne ciasteczka zwane magdalenkami, które wyglądają jak odlane w prążkowanej skorupie muszli. I niebawem (…) machinalnie podniosłem do ust łyżeczkę herbaty, w której rozmoczyłem kawałek magdalenki. Ale w tej samej chwili, kiedy łyk pomieszany z okruchami ciasta dotknął mego podniebienia, zadrżałem, czując, że się we mnie dzieje coś niezwykłego. Owładnęła mną rozkoszna słodycz (…). Sprawiła, że w jednej chwili koleje życia stały mi się obojętne, klęski jako błahe, krótkość złudna (…). Cofam się myślą do chwili, w której wypiłem pierwszą łyżeczkę herbaty (…). I nagle wspomnienie zjawiło mi się. Ten smak to była magdalenka cioci Leonii.(…)”. Marcel Proust, „W stronę Swanna”
- „Karmelki to chwilowa moda, ale czekolada jest wieczna”. Milton S. Hershey
- „Jeeeść – powiedział obcy. – Tak. Kotlet siekany, sztuka mięsa, (…) pączki, krem migdałowy, sorbet, owsianka, kiełbasa, nie mieć kiełbasy, fasola, bez fasoli, słodycze, galaretka, dżem. Podroby. – Uśmiechnął się promiennie. – Wszysttko na raz? – upewnił się słabym głosem oberżysta”. Terry Pratchet, „Kolory Magii”
- „Podeszła do szafki, nalała sobie herbaty i wzięła kawałek ciasta. Tylko jeden. To będzie ostatnia tucząca rzecz, jaką zje do końca życia. No dobra, do końca miesiąca. Tygodnia. Na pewno dzisiejszego wieczora”. Sheila Roberts, „Słodsze niż czekolada”
- „Gdy w grę wchodzi ciasto, ludzie tracą poczucie wstydu”. Becky Albertalli, „Simon oraz inni homo sapiens”
- „Dziewczęta koło dzieży stały i sypały w nią siedem miarek mąki jak śnieg białej, lały miód, lały wodę kryniczną, a każdemu sypaniu i laniu każdemu nowa pieśń towarzyszyła, co je tłumaczyła. W takt potem pieśni białymi rękami ciasto ugniatały niewiasty, śmiejąc się i żartując z narzeczonej smutnej, w której smutek udany nie bardzo kto wierzył, choć oczy miała naprawdę zapłakane. Z pieśnią się odbył taniec wkoło dzieży, w której ciasto rosło, z pieśnią poczęto lepić misternie korowaj święty, ofiarny, na którym spleciona kosa panny młodej siedziała i ptaszki, i pozatykane gałązki zielone, jagódki czerwone, kłosy dojrzałe… Wszystko to były godła dziewictwa, młodości, wesela, które się z tym dniem ofiary kończyło, a poczynało od niego życie trudu, łez i pracy, które jedna miłość miała osłodzić. Gdy korowaj był skończony, ulepiony, ustrojony, z nową pieśnią do pieca go niesiono uroczyście, rzucając z nim razem kukułki z ciasta urobione, ptaszki poświęcone bóstwu żywota — Żywi”. Ignacy Kraszewski, „Stara baśń”
- „Przyszedł do nas wujek Władek,/ przyniósł wielką czekoladę,/ z orzechami, z rodzynkami,/ w pięknym pudle z obrazkami./ Jeśli będę grzecznie siedzieć,/ dadzą mi ją po obiedzie…”. Danuta Wawiłow, „Zapach czekolady”
- „Fińska gościnność polega na zakarmianiu gości na śmierć. Zaproszenia na kawę nigdy nie należy brać dosłownie. Do kawy dochodzą bułeczki cynamonowe, ciasteczka i herbatniki. Jeśli ktoś nie spróbuje wszystkiego po trochu, sprawi wrażenie, ze ma muchy w nosie albo że nadzienie nie było smaczne”. Tarja Moles, „Przewodnik ksenofoba. Finowie”
- „Życie jest jak pudełko czekoladek – nigdy nie wiesz, co ci się trafi”. Winston Groom, “Forrest Gump”
- „Czyż nie pojmujesz, że można tworzyć liryczne pączki, ptysie-ballady, eklerki-poematy, ptifurki-fraszki, rurki z kremem jak sonety, trzynastozgłoskowe keksy i śmietankowe babeczki o poetycznej naturze miłosnych stanz?”. Leopold Tyrmand, „Zły”
- „Z czekoladą jest jak z życiem – nie poczulibyśmy w pełni jego słodkiego smaku, gdyby nie odrobina goryczy, której czasem musimy doświadczyć”. Joanne Harris, „Czekolada”
- „Księżyc podpłynął do balkonu i ułożył się ostrożnie na leżaku. A mama założyła szlafrok, pantofle i poszła do kuchni. Cichutko wyciągnęła stolnicę, mąkę, jaja, śmietanę i zagniotła wielki kawał żółciutkiego ciasta. Z tego ciasta ulepiła rożek, taki jakiego brakowało księżycowi. — Siedź teraz spokojnie — powiedziała — to ci przyprawię ten twój nieszczęsny rożek. Okleiła mama księżycowi brodę ciastem, równiutko i wylepiła taki sam rożek, jak ten, co się obtłukł. Potem wzięła jeszcze parę skórek pomarańczowych i skórkami, jak plastrem, przylepiła ciasto do księżyca. — Gotowe! — powiedziała. — Za kilka dni rożek ci przyrośnie i będziesz mógł te plasterki wyrzucić. Ale pamiętaj, na drugi raz nie bądź gapą, omijaj sterczące dachy i wysokie wieże. Przecież mogłeś się rozbić na kawałki!”. Joanna Papuzińska, „Nasza mama czarodziejka”
Zachęcam także do lektury tekstu “Szybkie ciasta bez pieczenia – 2 smakowite przepisy“. A Wy, jakie słodycze najbardziej lubicie?
autor: Urocznica; główne źródła: lubimyczytac.pl, wikiquote.org, wolnelektury.pl, pb.pl, kuchnia.wp.pl, wirtualnemedia.pl, portalspozywczy.pl; wielkahistoria.pl; smakizpolski.com.pl; zdjęcia: Pixabay